środa, 26 października 2016

Święci i ciało - wystawa malarstwa Danyły Mowczana

Od 5 do 24 listopada 2016 zapraszamy na wystawę malarstwa ukraińskiego artysty Danyły Mowczana zatytułowanej “Święci i ciało". Wystawa prezentuje dzieła odnoszące się do symboliki ikony - obrazu sakralnego, czyniąc z niej język artystycznego wyrazu dla całej twórczości artysty, skupionej na temacie ludzkiej egzystencji w wymiarze duchowym i cielesnym.

Wernisaż 4 listopada, godz. 18:00

Wystawa czynna:
sobota - niedziela 10:00 - 14:00
wtorek - piątek  14:00 - 18:00
(poniedziałek nieczynne)

wstęp wolny

Galeria U Jezuitów
ul. Dominikańska 8, Poznań

Kurator wystawy: Martyna Borowicz

Dofinansowano ze środków Związku Polskich Artystów Plastyków w ramach Funduszu Wspierania i Promowania Twórczości Polskich Artystów Plastyków.

DANYŁO MOWCZAN (1979)

Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (2006), Wydziału Malarstwa Sakralnego. Prace artysty prezentowane były na wystawach autorskich(8) i zbiorowych(60) w Ukrainie i poza jej granicami. Znajdują się one w kościołach i zbiorach prywatnych w Ukrainie, Białorusi, Rosji, Francji, Włoszech, Niemczech, Kanadzie i w Polsce. Stypendysta programu Gaude Polonia 2012.
Danyło Mowczan jest jednym z najbardziej wyrazistych lwowskich artystów i twórców ikon. Głównym źródłem inspiracji dla jego twórczości jest ukraińska ikona średniowieczna, którą poznał doskonale, pracując jako konserwator. Jednocześnie, nie wchodząc w konflikt z tradycją, Danyło stara się być artystą aktualnym i tworzyć w kontekście sztuki współczesnej dla współczesnego człowieka. Jego ikony, jak również i inne prace, cechuje lakonizm i powrót do najprostszej formy i czystego, dzwięcznego koloru. Danyło Mowczan poszukuje obrazu doskonałego – prostego i zrozumiałego poprzez swoje pierwotne Boskie piękno, bez skrajnych emocji, próżności, odcieni i niepotrzebnych linii. Tylko harmonia. 
Roman Zilinko
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.