Pracownia

Pracownia Działań Twórczych powstała w 2015 r. przy Galerii U JEZUITÓW jako poznańska implementacja pracowni "Droga Ikony". PDT jest miejscem kształcenia i rozwoju zainteresowań plastycznych oraz zdolności manualnych w oparciu o klasyczne rzemiosło artystyczne. W ramach organizowanych zajęć proponujemy wielostopniowe warsztaty artystyczne z malarstwa, kaligrafii oraz pozłotnictwa i sztuki dekoracji.

Pomieszczenia Pracowni znajdują się w XVII-wiecznych krużgankach podominikańskiego klasztoru, należącego obecnie do Jezuitów. Wejście do Pracowni znajduje się tuż obok Galerii U JEZUITÓW, wchodząc przez tą samą bramę od ulicy Dominikańskiej 8 w Poznaniu.  
   


Warsztaty letnie 2018 Warsztaty w semestrze wiosennym 2018

POZŁOTNICTWO I DEKORACJA (czwartki, weekendy): 

IKONOPISANIE (poniedziałki, wtorki):

KALIGRAFIA (środy):

GRAFIKA (czwartki):
* * * 
św. Jan Chrzciciel "Poprzednik"

2 - 7 lipca 2018

poniedziałek - sobota, godz. 9:00 - 14:30

PDT Poznań


Zapraszamy na 6-dniowe warsztatach ikonopisania temacie ikony św. Jana Chrzciciela, zwanego w tradycji wschodniej Poprzednikiem. Ikonografia św. Jana Chrzciciela stanowi bogate źródło chrześcijańskiej teologii oraz liturgii, a sama postać św. Jana uważana jest za kluczową w rozumieniu kontynuacji Objawienia i przejścia od Starego do Nowego Testamentu za sprawą wcielenia Syna Bożego.

Na warsztatach podejmiemy pracę nad wariantem frontalnym-półpostaciowym przedstawień św. Jana Chrzciciela, ukazywanego jako Proroka i Zwiastuna (Poprzednika) ogłaszającego przyjście Zbawiciela. Osoby z mniejszym doświadczeniem będą mogły pracować nad przedstawieniem w formie popiersia.

Pracować będziemy na podobraziach o wymiarach 41x30 cm.

Każdy uczestnik w ramach materiałów warsztatowych otrzyma jedno zagruntowane podobrazie oraz materiały teoretyczne. Podstawowy zestaw malarski (zestaw pigmentów, pędzle, paletę, moździerz) uczestnik przynosi z sobą. Podczas zajęć będzie można skorzystać z rozszerzonej gamy kolorystycznej pigmentów będącej na wyposażeniu pracowni.

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły podstawowy kurs ikonopisania.


Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minimalna 10)
Koszt: 500 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.comPo otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
poniedziałek - sobota, godz. 9:00-14:30


Rozpoczęcie zajęć: 2 lipca 2018 r.

(Dla Pań istnieje możliwość niedrogich noclegów w pobliskim akademiku żeńskim prowadzonym przez Siostry Sacre Cuore. Szczegółowe informacje wysyłane na prośbę)

  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ* * * 
Oblicze Chrystusa Pantokratora
kurs 1-stopnia

6 - 12 sierpnia 2018

Garbatka Letnisko (woj. mazowieckie)


Zapraszamy na tygodniowe warsztaty ikonopisania 1-go stopnia wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Będą to zajęcia praktyczne połączone z codzienną modlitwą. Poznamy czym jest obraz sakralny na przykładzie ikony Oblicza Chrystusa w typie Pantokrator, stanowiącej źródło całej ikonografii chrześcijańskiej.

Celem tygodniowego spotkania jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie. Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery suchej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.


Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minim. 12)
Koszt uczestnictwa (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt): 1200 zł

Możliwe są również następujące warianty udziału w warsztatach:
bez noclegów + pełne wyżywienie: 1060 zł
bez noclegów + obiad: 920 zł
bez noclegów i bez wyżywienia: 800 zł

Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (pokoje 3-osobowe, 2 łazienki w korytarzu) oraz wyżywienie w szkolnej stołówce (dobre, domowe jedzenie). Opcjonalnie, istnieje możliwość noclegów w kwaterach prywatnych na terenie Garbatki. Informacji udzielamy na prośbę zainteresowanych.


W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - ikonopisanie 1-st


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 800 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w ośrodku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko, ul. H. Lewandowicz 4; 26-930 Garbatka Letnisko. (Sprawdź na mapie)

Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek, 6 VIII, o godz. 9:00 i zakończą w niedzielę, 12 VIII, obiadem o godz. 12.00.

Zjazd uczestników w niedzielę 5 VIII w godz. 17:00 - 21:00 (dla osób, które wybrały nocleg w internacie)
  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ* * * 
Sucha igła i mezzotinta

13 - 14 lipca 2018

piątek, godz. 18:00-20:00; sobota, godz. 10:00-17:00

PDT Poznań


Zapraszamy na dwudniowy warsztat grafiki artystycznej. Na zajęciach poznamy tajnik dwóch dawnych technik graficznych wklęsłodrukowych: sucha igła oraz mezzotinta. Obie techniki, możemy dowolnie mieszać, wykorzystując je w sposób kreatywny.

Sucha igła, to starsza siostra mezzotinty. Pierwsze odbitki w tej technice datuje są na wiek XV, ich autorem jest Mistrz Księgi Domowej z Wolfegg, zajmował się nią między innymi Albrecht Durer i Rembrandt. Mezzotinta ( od wł. mezzotinto: półton) powstała w XVII wieku w warsztacie Ludwiga von Siegen, jest chyba najbardziej tajemniczą i piękną. Obecnie niewielu artystów sięga po nią, być może z racji cierpliwości której wymaga – w mezzotincie celują za to japońscy twórcy.

Celem warsztatów będzie zaznajomienie się z obiema technikami graficznymi. Uczestnicy poznają zarys ich historii grafiki wklęsłodrukowej, zilustrowanej przykładami prac dawnych i współczesnych mistrzów. Każdy będzie mógł dotknąć „żywej” odbitki graficznej, obejrzeć pod lupą subtelne niuanse i poznać tajemnice twórców, którzy współcześnie zajmują się tymi historycznymi technikami graficznymi.

Każda z osób uczestniczących w warsztatach stworzy własną pracę – odbitkę na papierze lub tkaninie – w oparciu o wybrany przez siebie motyw figuratywny, ornamentowy lub całkowicie stworzony przez siebie.

Nauczymy się posługiwać narzędziami używanymi w technikach wklęsłodrukowych do stworzenia matrycy, a odbijać będziemy na specjalnej prasie graficznej, używając przeznaczonego do tego rodzaju druku papieru oraz farb drukarskich.

Do dyspozycji uczestników będą płytki z miedzi i z plexi oraz bogaty wybór narzędzi do grafiki.
Nie jest wymagane ani doświadczenie plastyczne, ani umiejętności rysunkowe. Jedynie ciekawość i twórczy entuzjazm.

Liczba miejsc na warsztatach: 12 (grupa minimalna 7)
Koszt: 230 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.comPo otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznańpiątek, godz. 18:00-20:00; sobota, godz. 10:00-17:00 (z 1-godz. przerwą)
  
Warsztaty poprowadzi: Ewa Kutylak
* * * 
Stylizacja przedmiotów

z wykorzystaniem farb PENT ART

oraz szablonów MARTA STEWARD

14 lipca 2018

sobota, godz. 9:00-19:00Zapraszamy na pasjonujące zajęcia z oryginalnego, stylowego dekorowania i ciągłego upiększania swojego najbliższego otoczenia. Wprowadzamy w świat zdobień, odkrywając tajniki siedmiu niezbędnych technik, pozwalających wzbogacać ulubione przedmioty o olśniewające efekty, nadające indywidualny i niepowtarzalny charakter: 
 • 1. zdobienie przy pomocy szablonów
 • 2. decoupage z zastosowaniem papieru ryżowego
 • 3. nakładanie szlagmetalu metodą na mikstion
 • 4. dekorowanie z wykorzystaniem kolorowych wosków
 • 5. uzyskiwanie złotej powierzchni przy pomocy złotej farby i proszku
 • 6. przecieranie
 • 7. patynowanie

Ukończenie warsztatów pozwoli samodzielnie udekorować np. ramkę, szkatułkę lub wykonać własnoręcznie nietuzinkowy upominek.

Szablony, farby, materiały pozłotnicze zostaną udostępnione uczestnikom w ramach warsztatów.

Materiały dodatkowe, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
 • skrzyneczka drewniana - 23 zł
 • drewniana ramka - 10 zł
 • serce - 8 zł

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 190 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.comPo otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Warsztaty odbędą się w Puszczykowie; w przywiezionym z gór, wyremontowanym wiejskim domku z drewnianych bali, położonym w starym sadzie na terenie Puszczykowa (Wielkopolski Park Narodowy) oddalonego 17 km od centrum Poznania. Dokładny adres zostanie podny uczestnikom przyjętych na warsztaty.

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska* * *  
"Złote lato w Ogrodzie Eden"
    warsztaty dwu-weekendowe

20-21 i 27-28 lipca 2018

piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00Zapraszamy na dwuweekendowe letnie plenerowe warsztaty pozłotnicze - przeznaczone zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych - związane z nauką złocenia na poler i mat, połączoną z rozwijaniem umiejętności dekorowania ikon i nie tylko. 

Zajęcia obejmą następujący program: 

 • pierwszy weekend (20 - 21 lipca) - złocenie powierzchni płaskiej połączone ze zdobieniem (punca, grawer); 
 • drugi weekend (27 - 28 lipca) - złocenie powierzchni płaskiej z elementami zdobień wypukłych.   
Zapewniamy dostęp do warsztatu pozłotniczego, wyposażonego we wszystkie niezbędne materiały oraz narzędzia pozłotnicze, zarówno historyczne jak i współczesne.

Materiały stosowane podczas zajęć będzie można zakupić osobno w pracowni:
- książeczka złota - około 140 zł
- podobrazie gruntowane płaskie 25 x 20 cm - 60 zł
- skrzyneczka drewniana - 23 zł
- drewniana ramka - 10 zł

Terminarz zajęć: 20-21 lipca, 27- 28 lipca 2017
piątki, godz. 17:30-20:30
soboty, godz. 10:00-18:00 (z 1-godzinną przerwą obiadową)

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 8)
Koszt: 450 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.comPo otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
    
Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska, mistrz pozłotnictwa, instruktor nauki zawodu, pozłotnik z 35-letnią praktyką w Pracowni Konserwacji Ram Muzeum Narodowego w Poznaniu. 

Warsztaty odbędą się w Puszczykowie; w przywiezionym z gór, wyremontowanym wiejskim domku z drewnianych bali, położonym w starym sadzie na terenie Puszczykowa (Wielkopolski Park Narodowy) oddalonego 17 km od centrum Poznania. Dokładny adres zostanie podny uczestnikom przyjętych na warsztaty.


Cudowna atmosfera i okoliczności natury pozwolą twórczo spędzić dwa weekendy letnich wakacji.
  


  
* * * 
Stylizacja przedmiotów

z wykorzystaniem farb PENT ART
oraz szablonów MARTA STEWARD

16 czerwca 2018

sobota, godz. 9:00-19:00Zapraszamy na pasjonujące zajęcia z oryginalnego, stylowego dekorowania i ciągłego upiększania swojego najbliższego otoczenia. Wprowadzamy w świat zdobień, odkrywając tajniki siedmiu niezbędnych technik, pozwalających wzbogacać ulubione przedmioty o olśniewające efekty, nadające indywidualny i niepowtarzalny charakter:
 • 1. zdobienie przy pomocy szablonów
 • 2. decoupage z zastosowaniem papieru ryżowego
 • 3. nakładanie szlagmetalu metodą na mikstion
 • 4. dekorowanie z wykorzystaniem kolorowych wosków
 • 5. uzyskiwanie złotej powierzchni przy pomocy złotej farby i proszku
 • 6. przecieranie
 • 7. patynowanie

Ukończenie warsztatów pozwoli samodzielnie udekorować np. ramkę, szkatułkę lub wykonać własnoręcznie nietuzinkowy upominek.

Szablony, farby, materiały pozłotnicze zostaną udostępnione uczestnikom w ramach warsztatów.

Materiały dodatkowe, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni:
 • skrzyneczka drewniana - 23 zł
 • drewniana ramka - 10 zł
 • serce - 8 zł

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 190 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.comPo otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
sobotagodz. 9:00-19:00 (z 1-godz. przerwą obiadową).

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
* * * 
techniki dekoracji złoceń
kurs 2-stopnia (5 spotkań)
  
styczeń - luty 2018

czwartki, w godz. 18:00-21:00

(początek zajęć 4 stycznia)


Zapraszamy na warsztaty pozłotnicze 2-stopnia: techniki dekoracji złoceń. Celem warsztatów jest zapoznanie się z teorią i praktyką stosowania technik zdobniczych oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonania zdobień na ikonie i ramie do obrazu. 

Spotkania bogate są w prezentacje przykładowych ilustracji oraz prowadzenie szeregu ćwiczeń, podczas których zainteresowani poznają techniki zdobień oraz techniki malarskie wykorzystywane przy okazji złoceń na poler i mat. 

W trakcie zajęć zostanie zrealizowany następujący program: 

1. Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności pracy z następującymi technikami zdobniczymi: 

- relief płaski i wypukły wykonany w zaprawie klejowej
- puncowany ornament wykonany przy pomocy punc (gotyk)
- rastrowanie, cieniowanie 
- tremblowanie (gotyk, barok)
- cyzelowanie ornamentów w zaprawie przy pomocy dłut, haków grawerskich (od gotyku do baroku)
- ornament patronowy (gotyk)
- sgraffito – nanoszenie farby na pozłoconą powierzchnię i ostateczne usuwanie jej w miejscu przebiegania ornamentu (renesans) - brokaty złociste (gotyk) 

2. Zapoznanie się uczestników z narzędziami niezbędnymi przy pracach w technikach zdobniczych: dłuta, haki grawerskie, punce, rylce. 

3. Na spotkaniu w Muzeum Narodowym w Poznaniu uczestnicy będą uczyli się rozpoznawać na poszczególnych obiektach zabytkowych techniki dekoracyjne. Spacer po Galerii Obrazów. Wizyta w Pracowni Konserwacji Ram i Pozłotnictwa Muzeum Narodowego w Poznaniu. 

Zajęcia zakończą się wykonaniem samodzielnej pracy pozłotniczej. 

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych oraz materiałów warsztatowych. Złoto stosowane podczas zajęć oraz zagruntowane podobrazie będzie można zakupić osobno w pracowni:
- książeczka złota (25 płatków) - ok. 140 zł
- zagruntowane podobrazie ze szpongami 30x25 - 90 zł
- zagruntowane podobrazie 25x20 - 60 zł


Warsztaty obejmują 5 spotkań 3-godzinnych w czwartki, w godz. 18:00-21:00.
Terminy spotkań : 4, 11, 18, 25 stycznia, 1 lutego

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 460 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - pozłotnictwo-2-st

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Warsztaty odbywać się będą w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 8, 61-762 Poznań.

Rozpoczęcie zajęć 4 stycznia 2018.

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska * * * 
Złocenie w technice pulmentowej - poler, mat, satyna

19 - 20 stycznia 2018

piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze 1-stopnia. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
- książeczka złota (25 pł.) - 140 złotych 
- podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
- podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 290 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - pozłotnictwo

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska* * * 
Srebrzenie w technice pulmentowej - poler, mat, satyna

16 - 17 marca 2018

piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze 3-stopnia. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu srebrzenia na podłożu pulmentowym w technice na mat, poler i satynę. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z metodami:
- łączenia złota ze srebrem,
- zabezpieczania, barwienia i postarzania srebra,
- imitowania pozłoty na srebrze.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Srebro i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
- książeczka srebra (25 pł.) - ok. 40 zł
- podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
- podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 290 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - srebrzenie

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


* * * 
Patyna - uzyskiwanie efektu działania czasu

kurs 1-stopnia

11 - 12 maja 2018

piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu patynowania (tj. osiągania efektu szlachetnego postarzenia) na podłożu złoconym - np. na ikonie.

W trakcie zajęć uczestnicy
 • przeprowadzą analizę powstawania naturalnej patyny jako efektu działania czasu,
 • zapoznają się z materiałami oraz narzędziami niezbędnymi do wykonania patyny,
 • zrealizują ćwiczenia, podczas których poznają różne sposoby patynowania, tj. postarzania powierzchni złoconych.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
- książeczka złota (25 pł.) - ok. 140 zł
- podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
- podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 290 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - patyna

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 8, 61-762 Poznań:
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
* * *
Pracownia ikonopisania

luty - czerwiec 2018
poniedziałki, w godz. 18:00-21:00

(początek zajęć 19 lutego)Osoby, które ukończyły podstawowy kurs ikonopisania (przynajmniej warsztaty 1-stopnia) zapraszamy do skorzystania z zajęć typu "pracownia ikonopisania". Semestralne spotkania w pracowni - 3 godziny w tygodniu - polegają na pracy indywidualnej nad wybranym tematem ikonograficznym pod opieką osoby prowadzącej. Zajęcia służą podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych w dziedzinie ikonopisania i pozłotnictwa.

Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minimalna 6)
Koszt: 300 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - pracownia

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
poniedziałki w godz. 18:00 - 21:00 i trwają w semestrze wiosennym od 19 II do 18 VI 2018 r.
 
 Prowadzący: Przemysław Juszczak i Weronika Kaszub.
* * *
Ikona Jezusa Miłosiernego
warsztaty tematyczne

luty - czerwiec 2018
wtorki, w godz. 18:00-21:30

(początek 20 lutego 2018)


    
Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z ikoną Jezusa Miłosiernego.
Ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. (św. Faustyna, Dzienniczek, 47). 
Obraz Jezusa Miłosiernego powstał niejako z woli samego Jezusa. W ostatnich dziesięcioleciach wizerunek ten stał się wyjątkowym znakiem orędzia o Bożym Miłosierdziu. Namalowanie Jezusa Miłosiernego jest dużym wyzwaniem ze względu na jego stosunkowo krótką historię a co za tym idzie dopiero „rodzący” się kanon. Jednakże w kontekście niedawno przeżywanego Roku Miłosierdzia podjęcie tego tematu wydaje się szczególnie cenne, nie tylko ze względu na możliwość głębszego osobistego spotkania z Bogiem Miłosiernym ale także dla realizacji zachęty samego Jezusa by przez malowanie tego obrazu nieść prawdę o Miłosierdziu innym.

Na warsztatach zajmiemy się ikoną Jezusa Miłosiernego. W trakcie pisania ikony będziemy poznawać jej historię, symbolikę i teologię. Będziemy pracować na podobraziach o wymiarach 50 x 30 cm (podobrazie w cenie kursu).

Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania. Uczestnicy będą korzystać z własnych zestawów malarskich do ikonopisania (zestawy, które otrzymali na kursach 1 i 2 stopnia) z możliwością skorzystania z poszerzonej gamy pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.

Zajęcia składać się będą z 14 spotkań 3,5-godzinnych

Terminarz spotkań: 20, 27 lutego, 6, 13, 20, 27 marca, 10, 17, 24 kwietnia, 8, 15, 22, 29 maja, 5 czerwca 

Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minimalna 12)
Koszt: 580 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań we wtorki w godz. 18:00-21:30.

Warsztaty poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ 
* * *

Miniatura z XVI-wiecznego manuskryptu 
Tudor Pattern Book 
z elementami gotyckiej tekstury 

styczeń - luty 2018
środy, w godz. 18:00-21:00

(początek 10 stycznia)
 

Przedmiotem zajęć będzie wykonanie kopii miniatury/miniatur z manuskryptu Tudor Pattern Book, przedstawiającej roślinę oraz jej podpis w stylu gotyckiej tekstury wraz z inicjałem. Uczestnicy dowiedzą się i doświadczą, jak przebiegają kolejne etapy kopiowania i malowania, w jaki sposób zaplanować odpowiednie rozmieszczenie miniatury i tekstu, będą ćwiczyć wybrane litery i słowa, kopiując kształt liter tekstury z wzornika - czyli konkretnej "ręki skryby" z manuskryptu.

The Tudor Pattern Book to wspaniały, szesnastowieczny wzornik, który jest jak hybryda - trochę zielnikiem, trochę bestiariuszem, częściowo wzornikiem pisma i przedmiotów codziennego użytku.

Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z kaligrafią i malowaniem, unikając błędów.

Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne (wzory pisma, ćwiczenia), dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią i malowaniem, korzystając z dostępnych na zajęciach materiałów, narzędzi i wydawnictw.

Zajęcia składać się będą z 5 spotkań 3-godzinnych.

Terminarz spotkań: 10, 24, 31 stycznia, 7, 14 lutego 2018 r.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 8)
Koszt: 380 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - Miniatura

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań w środy w godz. 18:00-21:00.

Warsztaty poprowadzi: Barbara Wilińska* * * 

Miniatury i pismo z manuskryptu 
The Luttrell Psalter 

kwiecień - maj 2018
środy, w godz. 18:00-21:00

(początek 18 kwietnia)
  

Przedmiotem zajęć będzie wykonanie kopii miniatury z manuskryptu The Luttrell Psalter, przedstawiającej scenę z życia codziennego czternastowiecznej Anglii  oraz próbkę pisma w stylu Gothica prescissa sine pedibus wraz z inicjałem.

Uczestnicy dowiedzą się i doświadczą, jak przebiegają kolejne etapy kopiowania i malowania, w jaki sposób zaplanować odpowiednie rozmieszczenie miniatury i tekstu, będą ćwiczyć wybrane litery i słowa, kopiując kształt liter tekstury z wzornika - czyli konkretnej "ręki skryby" z manuskryptu.

The Luttrell Psalter to psałterz łaciński, wykonany w Anglii w drugiej  ćwierci XIV wieku. Jest bogato iluminowany ozdobnymi inicjałami i olbrzymią ilością miniatur. Część z nich poświęcona jest scenom biblijnym i postaciom świętych, natomiast większość przedstawia groteskowe stwory oraz sceny z życia codziennego ówczesnej Anglii, w tym -  samego właściciela księgi. O unikalnym charakterze  manuskryptu decyduje ilość ilustrowanych, świeckich scen rodzajowych.Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z kaligrafią i malowaniem, unikając błędów. 

Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne (wzory pisma, ćwiczenia), dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią i malowaniem, korzystając z dostępnych na zajęciach materiałów, narzędzi i wydawnictw.Zajęcia składać się będą z 5 spotkań 3-godzinnych.

Terminarz spotkań: 18 i 25 kwietnia, 9, 16 i 23 maja 2018 r.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 380 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - miniatury

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań w środy w godz. 18:00-21:00. 

Warsztaty poprowadzi: Barbara Wilińska * * * 

w technice MONOTYPII 

maj - czerwiec 2018
czwartki, w godz. 18:00-21:00

(początek 10 maja)
  

Monotypia to technika graficzna, której wyjątkowość polega na tym, że umożliwia autorowi wykonanie tylko jednej, niepowtarzalnej odbitki, w przeciwieństwie do innych technik graficznych, których cechą jest wielokrotne powielanie odbitek z określonej matrycy. W swojej unikatowości, monotypia daje ogromne możliwości eksperymentowania tak z formą, jak i kolorem oraz zaskakuje niespodziewanymi efektami końcowymi.

Celem warsztatów jest:
 • poznanie krótkiej historii techniki na podstawie prezentacji grafik wybranych artystów polskich i europejskich,
 • poznanie podstawowego warsztatu graficznego,
 • poznanie możliwości wyrazu artystycznego w monotypii graficznej i monotypii olejnej.

Proponowana tematyka warsztatowa:
 • formy roślinne,
 • portret
 • autoportret, 
 • kompozycja abstrakcyjna. 
Uczestnik warsztatów będzie mieć możliwość wykonania monochromatycznej monotypii graficznej, a także próby eksperymentowania z kolorem, formą, fakturą, czy też szablonem przy realizacji monotypii olejnej. Spotkania zakończą się realizacją grafiki będącej sumą wszystkich zebranych doświadczeń warsztatowych.

Zajęcia składać się będą z 5 spotkań 3-godzinnych.

Terminarz spotkań: 10, 17, 24 maja, 7, 14 czerwca 2018 r.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 400 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

            Pobierz formularz zgłoszeniowy - monotypia

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań w czwartki w godz. 18:00-21:00. 

Warsztaty poprowadzi: Renata Rychlicka-Benyamin