Pracownia

 
Pracownia Działań Twórczych (PDT) powstała w 2015 r. przy Galerii U JEZUITÓW jako poznańska implementacja pracowni "Droga Ikony". Jest to miejsce rozwoju i kształcenia zainteresowań plastycznych oraz zdolności manualnych w oparciu o klasyczne rzemiosło artystyczne oraz tradycję sztuki ikonopisarskiej i jej dziedzin pochodnych.

W ramach organizowanych zajęć proponujemy wielostopniowe warsztaty artystyczne – prowadzone w tygodniu w porach popołudniowo-wieczornych oraz w weekendy – z malarstwa temperowego, mozaiki artystycznej, witrażu oraz pozłotnictwa i sztuki dekoracji. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów specjalizujących się w swoich dziedzinach.

Pomieszczenia Pracowni znajdują się w XVII-wiecznych krużgankach podominikańskiego klasztoru, należącego obecnie do oo. Jezuitów. Wejście do Pracowni znajduje się tuż obok Galerii U JEZUITÓW, wchodząc przez tę samą bramę, od ulicy Dominikańskiej 10 w Poznaniu (w odległości ok. 10 m od skrzyżowania z ulicą Garbary).
 


* * *
Oferta warsztatowa 
2025
 
 
IKONOPISANIE  i  MALARSTWO TABLICOWE :  
 
Warsztaty ZDALNE:

    Warsztaty STACJONARNE:


    WITRAŻ :

     

    Propozycje warsztatowe w naszych pracowniach w WARSZAWIE :
     



    * * * 
    Oblicze Chrystusa Pantokratora

    kurs 1-stopnia w trybie ZDALNYM

    14 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line 

    prowadzenie indywidualne
       


    Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 1. stopnia w temacie Oblicza Chrystusa Pantokratora, wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Zajęcia prowadzone są indywidualnie w trybie zdalnym *.

    Celem kursu jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

    Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie, ale chcących uporządkować dotychczas nabytą wiedzę warsztatową. Owocem zdalnego kursu będzie wykonanie przez uczestnika ikony Oblicza Chrystusa - w ujęciu popiersia, w technice tempery chudej, na gruntowanym podobraziu drewnianym o wym. 26x35 cm.

    *Zajęcia można rozpocząć w dowolnym momencie. Polegają one na tym, że uczestnik otrzymuje linki do pobrania filmów instruktażowych (długości poszczególnych filmów od 40 do 80 min., w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy z 14 filmów dotyczy określonego etapu pracy nad ikoną. Efekty swoich działań malarskich uczestnik może konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Istnieje również możliwość konsultacji osobistej w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.

     
    Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 1-stopnia:




    Organizator zapewnia wszystkie materiały warsztatowe.  
    W ramach opłaty za warsztaty uczestnik otrzyma: 
    • podstawowy zestaw do malarstwa temperowego (zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
    • zagruntowane podobrazie drewniane o wym. 26x35 cm
    • wzornik (podlinnik) i materiały teoretyczne
    • materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
    Materiały warsztatowe zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost (preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia) po dokonaniu wpłaty.

    Koszt uczestnictwa: 1080 zł
      
     
     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, uczestnik będzie poproszony o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto. 

    Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  
     


    * * * 
    Matka Boża "Czuła" (Eleusa)

    kurs 2-stopnia w trybie ZDALNYM

    13 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line 

    prowadzenie indywidualne


     
    Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia w temacie ikony Matki Bożej "Czułej" (Eleusy) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Kurs prowadzony będzie w trybie zdalnym w rytmie indywidualnym każdego uczestnika.

    Zajęcia można rozpocząć w każdym momencie. Będą one polegały na tym, że uczestnik otrzyma linki do pobrania filmów instruktażowych (długości jednostki około 1 godz. w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy film dotyczył będzie określonego etapu pracy nad ikoną. Efekt swojej pracy na danym etapie uczestnicy będą mogli konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Jest również możliwość przeprowadzenia konsultacji osobistych na miejscu w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.

    Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 2-stopnia:


     

    Warsztaty 2-stopnia przeznaczone są dla osób, które ukończyły kurs 1-stopnia (czyli kurs podstawowy) prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisania nabytą w innych ośrodkach.

    Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu malarskiego * z kursu 1-stopnia. 

    (* Podstawowy zestaw do malarstwa temperowego można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

    W ramach opłaty za warsztaty każdy uczestnik otrzyma następujące materiały: 
    • zagruntowane podobrazie o wym. 26x35 cm
    • wzorniki (podlinnik oraz 3 kolorowe wydruki)
    • materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
    Materiały warsztatowe zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost (preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia) po dokonaniu wpłaty.

    Koszt uczestnictwa: 880 zł
     
                Wypełnij formularz zgłoszenia
     

    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

    Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  


     
     * * * 
    Jezus Miłosierny

    warsztaty tematyczne w trybie ZDALNYM

    15 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line

    prowadzenie indywidualne
     


    Zapraszamy na warsztaty z ikoną Jezusa Miłosiernego
    Ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47). 
    Obraz Jezusa Miłosiernego powstał z woli samego Jezusa. Wraz z rozpowszechnieniem się orędzia o Bożym Miłosierdziu, które zostało przekazane przez siostrę Faustynę, wizerunek ten szybko stał się jednym z najpopularniejszych i otaczanych kultem obrazów Chrystusa w Kościele Katolickim. Malowanie obrazu Jezusa Miłosiernego nie tylko może pomóc na nowo, osobiście odkryć prawdę o Bożym Miłosierdziu ale także będzie realizacją polecenia Jezusa by przez malowanie tego obrazu nieść prawdę o Miłosierdziu innym. 

    
Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wymiarach 26 x 50 cm w oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego 

    Warsztaty obejmą 15 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line na podstawie przesyłanych zdjęć poszczególnych etapów swojej pracy. Filmy instruktażowe zawierać będą wszystkie etapy pracy nad ikoną jak również wyjaśnienie zastosowanych technik malarskich, opis użytych pędzli, pigmentów, etc. Uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do filmów instruktażowych przez 12 miesięcy od rozpoczęcia warsztatów. 

    Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania
     
    Materiały warsztatowe - zagruntowane podobrazie i wzornik (podlinnik) - zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty. Preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia.
     
    Koszt uczestnictwa930 zł
      
     

    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

    Warsztaty zdalne poprowadzi: o.Mateusz Orłowski SJ
     

    * * *   
    Trójca Święta

    warsztaty tematyczne w trybie ZDALNYM

    rozpoczęcie i tryb indywidualny

    16 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line

     


    Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z ikoną Trójcy Świętej
    Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». Abraham poszedł więc spiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem. Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» - Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». Rzekł mu [jeden z nich]: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona Sara będzie miała wtedy syna». (Rdz 18, 1-10)
    Inspirowana przekazem starotestamentalnym ikona Trójcy Świętej autorstwa Andrieja Rublowa cieszy się w Kościele Katolickim ogromnym uznaniem. Jest uważana zarówno za piękną jak i pełną duchowej głębi. Nie tylko zaprasza w głąb tajemnicy samej Trójcy ale także wyraża ideę jedności człowieka z Bogiem oraz jedność między ludźmi na wzór Trójcy Świętej. Każdy z nas jest zaproszony do włączenia się w relację z Trójcą, to dla nas bowiem zostawione jest wolne miejsce za stołem.

    Na warsztatach namalujemy ikonę Trójcy Świętej głównie w oparciu o ikonę Andrieja Rublowa. W trakcie pracy będziemy poznawać także jej historię, symbolikę i teologię.

    Warsztaty obejmą 16 filmów instruktażowych 
    plus konsultacje on-line na podstawie przesyłanych zdjęć poszczególnych etapów swojej pracy. Filmy instruktażowe zawierać będą wszystkie etapy pracy nad ikoną jak również wyjaśnienie zastosowanych technik malarskich, opis użytych pędzli, pigmentów, etc. Uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do filmów instruktażowych przez 12 miesięcy od rozpoczęcia warsztatów. 

    Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wymiarach 33 x 40 cm w oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego

    Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2. stopniu ikonopisania.

    Materiały warsztatowe - zagruntowane podobrazie i wzornik (podlinnik) - zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty. Preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia.

    Koszt uczestnictwa930 zł

     
     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
      
    Warsztaty zdalne prowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ

     
    * * * 
    Pracownia ikonopisania

    luty - maj 2025

    poniedziałki, w godz. 18:00-21:00
    (początek 17 lutego) 

    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu



    Osoby, które ukończyły podstawowy kurs ikonopisania (przynajmniej warsztaty 1-stopnia) zapraszamy do skorzystania z zajęć typu "pracownia ikonopisania". Semestralne spotkania w pracowni - 3 godziny w tygodniu - polegają na pracy własnej nad wybranym tematem ikonograficznym, pod opieką osoby prowadzącej. Zajęcia służą podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych i tematycznych w dziedzinie ikonopisania.
     
    Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna 7)
    Koszt: 450 zł

                Wypełnij formularz zgłoszenia
     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań: poniedziałki w godz. 18:00 - 21:00. Zakończą się 26 maja 2025 r.
      
     Koordynator: Przemysław Juszczak

     
    * * * 
    Matka Boża Apokaliptyczna

    marzec - maj 2025

    wtorki, w godz. 18:00 - 21:00
    (początek 11 marca) 

    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu



    Zapraszamy serdecznie na semestralny warsztat malarsko-ikonopisarski, podczas którego odzwierciedlimy na desce w technice tempery wizerunek apokaliptycznej Madonny z podkrakowskich Paczółtowic. Ten piękny obraz z połowy XV w, pełen barw i elementów przyrody, stanowić będzie spore wyzwanie, dlatego - zaproszenie adresowane jest do osób z doświadczeniem ikonopisarskim. 

    Pracować będziemy na podobraziach o wymiarach 33x50 cm, w oparciu o własne zestawy pigmentów. Warsztaty składać się będą z 12 spotkań, do 27 maja.

    Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły 2. stopień ikonopisania.

    Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna 8)
    Koszt: 990 zł


    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań: wtorki, w godz. 18:00-21:00. 
      
    Warsztaty poprowadzi: Maja Bromber


     * * * 

    Spotkanie Zmartwychwstałego z Marią Magdaleną


    styczeń - kwiecień 2024

    czwartki, w godz. 18:00 - 21:00
    (początek 9 stycznia) 


    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu



    Zapraszamy na ikonopisarskie przeżywanie przygotowań do świąt Wielkiej Nocy przez kontemplację sceny intymnego spotkania dwóch osób połączonych szczególną więzią.

    Tematem warsztatu będzie ikona Duccio di Buoninsegna przedstawiająca moment, w którym Maria Magdalena pragnąc zadbać o umęczone ciało Pana, przerażona odkrywa pustkę grobu. Nie rozpoznaje początkowo w napotkanej osobie zmartwychwstałego Jezusa, dopiero czule wypowiedziane imię pozwala jej Go ujrzeć.

    Każdy z nas ma swoją przeszłość, którą Jezus uzdrawia pełnym miłości napomnieniem „Nie potępiam Cię, idź, ale więcej już nie grzesz”. Imię każdego z nas Bóg szepce z ojcowską czułością. Spotkanie z tym wizerunkiem niech będzie spotkaniem z Bogiem, który nas dogłębnie zna, kocha i obdarza wieczną radością w przyszłym życiu.


    Pracować będziemy na podobraziu o wymiarach 40x36 cm (w ujęciu poziomym) od 9 stycznia (z przerwą feryjną) do 10 kwietnia (12 spotkań), w oparciu w własne pigmenty* oraz oryginalny wizerunek Duccio di Buoninsegna.

    (* podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł. Zawiera on: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

    Warsztat adresowany jest do osób z doświadczeniem ikonopisarskim (po warsztatach 1. i 2. stopnia).


    Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna 8)
    Koszt: 980 zł

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań: czwartki, w godz. 18:00-21:00. 

    Warsztaty poprowadzi: Maja Bromber
     

    * * * 
    w technice tempery:
    “Madonny Dawnych Mistrzów”
     
    "Zwiastowanie" - cz. 2. Matka Boża (XIV w.)
    Simone Martini i Lippo Memmi

    luty - kwiecień 2025
     
    soboty, w godz. 9:30 - 16:00
    (początek 8 lutego)

    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
     


    Zapraszamy na warsztaty Madonny Dawnych Mistrzów, gdzie będziemy kontynuować malowanie fragmentu obrazu Simone Martini "Zwiastowanie"(XlVw.)- cz.2 Matka Boża.


    Malarz przedstawił moment olśnienia i lęku Marii, poprzedzający przyjęcie zesłanej misji. Postaci Marii nadał kształt, którym wyraził całą skalę doznań: zaskoczenie, drgające lękiem napięcie, niepewność, powagę zamyślenia i smutek płynący z przeczucia wielkiego cierpienia. Emanujący od niej nastrój, przeciwstawiony atmosferze przekonywającego spokoju Gabriela oraz dynamicznej mocy Ducha Świętego, stanowi wraz z nimi całość o wyrazistej, niemal literackiej wymowie. Piękno tego obrazu, jest jak piękno lirycznej poezji. Formą łagodną i płynną wypowiada przeżycia najgłębsze. 


    Obraz został namalowany dla katedry w Sienie, obecnie znajduje się w Galerii Uffizi, we Florencji. 


    Na naszych warsztatach, przewidzianych na dwa semestry, przedstawimy ten obraz we fragmencie, w formie dyptyku, na dwóch podobraziach o wymiarach 26x50 cm. 


    W semestrze wiosennym namalujemy drugą część dyptyku czyli wizerunek Matki Bożej.

    Będziemy starali się oddać jak najwierniej wszystkie barwny i charakter dzieła.



    Do wzięcia udziały warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego*.

    (* podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł. Zawiera on: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

    Zajęcia składać się będą z 6 spotkań, w soboty w godz. 9:30-16:00 (z półgodzinną przerwą).

    Kalendarz spotkań: 8 II, 15 II, 1 III, 15 III. 29 III, 12 IV.

    Liczba miejsc na warsztatach: 13 (grupa minim. 8)
    Koszt980 zł

      
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.

    Warsztaty poprowadzi: Halina Sobolewska 
      
     
    * * * 
    Św. Jan Chrzciciel

    20 - 26 stycznia 2025

    Dom Formacji Duchowej w KALISZU



    Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje. 

    Zapraszamy na 6-dniowe warsztatach ikonopisania temacie ikony św. Jana Chrzciciela, zwanego w tradycji wschodniej "Poprzednikiem" (gr. Prodromos). Ikonografia św. Jana Chrzciciela stanowi bogate źródło chrześcijańskiej teologii oraz liturgii, a sama postać św. Jana uważana jest za kluczową w rozumieniu kontynuacji Objawienia i przejścia od Starego do Nowego Testamentu za sprawą wcielenia Syna Bożego.

    Na warsztatach podejmiemy pracę nad wariantem frontalnym-półpostaciowym przedstawień św. Jana Chrzciciela, ukazywanego jako Proroka i Zwiastuna (Poprzednika) ogłaszającego przyjście Zbawiciela. Osoby z mniejszym doświadczeniem będą mogły pracować nad przedstawieniem w formie popiersia.

    Pracować będziemy na podobraziach o wymiarach 30x40 cm.

    Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty ikonopisania 2-stopnia prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

    Do wzięcia udziały warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego* (z kursu 1-stopnia).

    (* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

    Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

    Koszt uczestnictwa: 1800 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym) 

                Wypełnij formularz zgłoszenia
      
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 900 zł na podane w e-mailu konto. Reszta należna za pobyt do uregulowania na miejscu.

    Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

    Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 26 stycznia obiadem o godz. 12:30.
      
    Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  


    * * * 
    Matka Boża "Czuła"
    kurs 2-stopnia
    *kurs 2-stopnia "PLUS" - przestawienie pół postaciowe

    5 - 11 maja 2025
     
    Dom Formacji Duchowej w Kaliszu
     
    Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje. 
    Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym oo. Jezuitów w Kaliszu.

    Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Matki Bożej „Eleusa” (Czuła, Współczującaj) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym.

    * Osoby, które już wcześniej ukończyły warsztaty 2-stopnia będą mogły realizować program 2-stopień "PLUS", czyli podjąć prace nad ikoną Bogarodzicy w wersji "do pasa", tj. z całą postacią Dzieciątka na podobraziu o wymiarze 30x40 cm.

    Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty 1-stopnia (kurs podstawowy) prowadzone przez Prcownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

    Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego* (z kursu 1-stopnia).

    (* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

    Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

    Koszt uczestnictwa: 1800 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym)

       
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 900 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

    Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

    Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 5 maja o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 11 maja obiadem o godz. 12:30.
      
    Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ

     
    * * * 
    Oblicze Chrystusa "Mandylion"
    kurs 1-stopnia
    oraz kurs 1-stopnia PLUS: "Mandylion z Archaniołami"

    7 - 13 lipca 2025

    Zespół Szkół Drzewnych w GARBATCE-LETNISKO


     
    Zapraszamy na tygodniowe warsztaty ikonopisania 1-go stopnia wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Będą to zajęcia praktyczne połączone z codzienną modlitwą. Poznamy czym jest ikona jako obraz sakralny, na przykładzie przedstawienia Oblicza Chrystusa ukazanego na "Mandylionie", tj. na chuście.

    Celem 7-dniowych zajęć jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

    Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już doświadczenie ikonopisarskie  - uczestnicy tacy zrealizują program warsztatów w wersji "PLUS",  tj. podejmą pracę nad wizerunkiem "Mandylionu" z Archaniołami trzymającymi chustę. Chęć udziału w warsztatach w wersji "PLUS" proszę zaznaczyć w zgłoszeniu. 

    Owocem tygodniowego kursu będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery chudej na gruntowanym podobraziu drewnianym o wymiarze 30x35 cm - lub 30x40 cm w wersji "PLUS".

    Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.  

    Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

    Koszt uczestnictwa: 1970 zł (obejmuje udział w kursie oraz zakwaterowanie w internacie szkolnym z wyżywieniem) 

      
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 1100 zł na podane w e-mailu konto. Reszta należna za pobyt do uregulowania na miejscu.

    Warsztaty odbędą się w ośrodku Zespołu Szkół Drzewnych w Garbatce-Letnisko, ul. H. Lewandowicz 4; 26-930 Garbatka Letnisko.

    Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 7 lipca o godz. 14:00 i zakończą w niedzielę 13 lipca obiadem o godz. 12:30.
      
    Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ


    * * * 
    Św. Michał Archanioł

    4 - 10 sierpnia 2025

    Dom Formacji Duchowej w Kaliszu


    Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.

    Zapraszamy na tematyczne warsztaty ikonopisania "Św. Michał Archanioł", które odbędą się w domu rekolekcyjnym oo. Jezuitów w Kaliszu.

    Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony św. Michała Archanioła: 
    osoby średnio-zaawansowane (które ukończyły kurs 1. stopnia) wykonają ikonę w ujęciu popiersia
    osoby zaawansowane (które ukończyły przynajmniej kurs 2. stopnia) wykonają ikonę w ujęciu pół-postaciowym.

    Pracować będziemy w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym o wymiarze 30x40 cm oraz materiały przygotowane przez prowadzącego.

    Do wzięcia udziału w warsztatach wymagane jest posiadanie własnego zestawu do malarstwa temperowego* (jak z kursu 1-stopnia).

    (* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

    Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

    Koszt uczestnictwa: 1800 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym)

      
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 900 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

    Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

    Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 4 sierpnia o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 10 sierpnia obiadem o godz. 12:30.
      
    Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
     

    * * * 
    Złocenie w technice pulmentowej 
    - poler, mat, satyna
    oraz 
    PATYNOWANIE - uzyskiwanie efektu działania czasu
      
    10 - 11 stycznia 2025
     
    piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00



    Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu patynowania (tj. osiągania efektu szlachetnego postarzenia) na podłożu złoconym - np. na ikonie.

    W trakcie zajęć uczestnicy
    • przeprowadzą analizę powstawania naturalnej patyny jako efektu działania czasu,
    • zapoznają się z materiałami oraz narzędziami niezbędnymi do wykonania patyny,
    • zrealizują ćwiczenia, podczas których poznają różne sposoby patynowania, tj. postarzania powierzchni złoconych.
    Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

    Cena warsztatów nie obejmuje podobrazia oraz złota stosowanych podczas zajęć. 
    Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazie (15x20 cm) będzie można zakupić osobno w pracowni.

    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
    Koszt: 450 zł

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

    Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


     * * * 
    Złocenie w technice pulmentowej 
    - poler, mat, satyna
    oraz 
    Dekoracje złoceń: ornament wklęsły

    21 - 22 lutego 2025 

    piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00
     

     
    Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.

    Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

    Cena warsztatów nie obejmuje podobrazia oraz złota stosowanych podczas zajęć. 
    Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazie (15x20 cm) będzie można zakupić osobno w pracowni.

    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7) 
    Koszt: 450 zł


    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

    Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


    * * * 
    Złocenie w technice pulmentowej 
    - poler, mat, satyna
    oraz 
    Dekoracje złoceń: ornament wypukły 
      
    21 - 22 marca 2025
     
    piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


      
    Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.

    Osoby, które już brały udział w warsztacie podstawowym z pozłotnictwa, będą mogły nauczyć się innych technik zdobienia złoceń jak tworzenie ornamentów wypukłych lanych gruntem na ikonie.

    Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

    Cena warsztatów nie obejmuje podobrazia oraz złota stosowanych podczas zajęć. 
    Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazie (15x20 cm) będzie można zakupić osobno w pracowni.

    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
    Koszt: 450 zł

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

    Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
     
     * * * 
    Złocenie w technice pulmentowej 
    - poler, mat, satyna
    oraz 
    Dekoracje złoceń: sgraffito 
      
    4 - 5 kwietnia 2025
     
    piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


    Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę,zzastosowaniem zdobień w technice sgraffito. Jako technika zdobnicza
 była popularna w epoce renesansu i baroku, 
ale stosowano ją również w XIX wieku.

    Wykorzystanie techniki sgrafitto daje niezwykłe, bardzo efektowne, zjawiskowe i jednocześnie subtelne rezultaty. Wynika to z połączenia misternie wydrapanego, migoczącego złotem ornamentu kontrastującego z barwnym tłem. Jest doskonała do zdobień na aureolach, tłach ikon oraz ramach.

    Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

    Cena warsztatów nie obejmuje podobrazia oraz złota stosowanych podczas zajęć. 
    Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazie (15x20 cm) będzie można zakupić osobno w pracowni.

    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
    Koszt: 450 zł

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

    Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska

    * * * 
    Złocenie w technice pulmentowej 
    - poler, mat, satyna
    oraz 
    Dekoracje złoceń: 
    osadzanie kamieni na powierzchni złoconej

    16 - 17 maja 2025
      
    piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


     
    Celem warsztatów jest zdobycie umiejętności pozwalających uczestnikom wykonać samodzielnie złocenie w technice pulmentowej na poler i mat z zastosowaniem zdobień na powierzchniach płaskich, nie tylko na ikonie. Podczas zajęć wykonamy zdobienia wykorzystując techniki takie jak grawerowanie na gruncie, puncowanie na warstwie gruntu i złota.

    Osoby, które już brały udział w warsztacie podstawowym z pozłotnictwa, będą mogły nauczyć się innych technik zdobienia złoceń jak osadzanie kamieni szlachetnych i pereł na powierzchni złoconej dla podkreślenia kolorystyki i uzyskania efektu szlachetności.

    Wykorzystanie kamieni szlachetnych kontrastujących ze złotym tłem daje efektowne rezultaty. Jest doskonałe do zdobień na aureolach, szatach postaci na ikonach a także na ramach do obrazów.

    Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

    Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni.

    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
    Koszt: 450 zł


    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
      
    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową). 

    Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


    * * * 
    Zdobienie przedmiotów:
    "Tajemniczy świat ze złotem w tle"

    28 lutego  

    piątek, w godz. 17:30 - 20:30



    Zapraszamy do świata sztuki pozłotniczej. Warsztaty będą niezwykłą okazja, by pod opieką doświadczonego mistrza pozłotnictwa poznać techniki złocenia na różnych powierzchniach.

    Uczestnicy poznają materiały niezbędne do pozłocenia malarskiego podkładu,
    który ostatecznie pomalują w piękne wzory. W celu uzyskania spektakularnych efektów, podczas ćwiczeń warsztatowych wykorzystywać będziemy płatki złota, szlagmetal, szablony oraz złote i kolorowe farby. Zajęcia w gronie pasjonatów będą nauką cierpliwości oraz wrażliwości na piękno.

    Efekty pracy na warsztatach będą miłą pamiątką lub wspaniałym prezentem dla przyjaciół.


    Podstawowe materiały wykorzystywane podczas warsztatów - mikstion, pulment, szlagmetal i szlagaluminium - zostaną udostępnione bezpłatnie. Cena warsztatów nie obejmuje natomiast złota. Książeczkę złota (25 płatków) lub pojedyncze płatki będzie można zakupić osobno w pracowni.


    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 5)
    Koszt: 180 zł


    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
      
    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań w godz. 17:30-20:30. 

    Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska

     
    Zdobienie przedmiotów:
    "Nie wszystko złoto co się świeci"

    11 kwietnia  

    piątek, w godz. 17:30 - 20:30



    Zapraszamy do świata sztuki pozłotniczej. Warsztaty będą niezwykłą okazja, by pod opieką doświadczonego mistrza pozłotnictwa poznać stare i nowe techniki zdobienia przedmiotów materiałami imitującymi złoto. W pracy korzystać będziemy z doświadczeń pokoleń pozłotników, kontynuując bezcenną tradycję dawnych mistrzów.

    Uczestnicy poznają materiały i narzędzia niezbędne do pozłocenia 
gipsowego odlewu, malarskiego podkładu oraz szkła.
W celu uzyskania spektakularnych efektów podczas ćwiczeń warsztatowych, wykorzystywać będziemy płatki szlagmetalu w kolorze złota, srebra i miedzi. Zajęcia w gronie pasjonatów będą nauką cierpliwości oraz wrażliwości na piękno.

    Efekty pracy na warsztatach będą miłą pamiątką lub wspaniałym prezentem dla przyjaciół.


    Podstawowe materiały wykorzystywane podczas warsztatów - mikstion, pulment, szlagmetal i szlagaluminium - zostaną udostępnione bezpłatnie. Cena warsztatów nie obejmuje natomiast złota. Książeczkę złota (25 płatków) lub pojedyncze płatki będzie można zakupić osobno w pracowni.


    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 5)
    Koszt: 180 zł


    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
      
    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań w godz. 17:30-20:30. 

    Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


    * * * 
    Mozaika artystyczna 
    według metody "witrażowej"

    luty - kwiecień 2025

    środy, w godz. 18:00 - 21:00
    (początek 19 lutego) 

    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
     

     
    Zapraszamy na spotkania z mozaiką artystyczną. W tym bloku warsztatowym uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką przypominająca witraż. Polega ona na tym, że opracowany wzór przenosi się na odpowiednio przygotowane gliniane podłoże, które następnie tnie się na poszczególne kawałki w oryginalnych formach. Kawałki te są dwukrotnie wypalane - pierwszym razem, aby nadać im strukturę ceramiczną, drugim, aby po nałożeniu farb uzyskać efekt kolorowego szkliwa.

    Warsztaty adresowane są zarówno do osób z doświadczeniem jak i początkujących.

    Zapewniamy wszelkie niezbędne materiały.
     
    Warsztaty składać się będą z 7 spotkań 3-godzinnych, w środy w godz.18:00-21:00

    Kalendarz spotkań:
    19, 26 lutego
    5, 12, 19, 26 marca
    2 kwietnia

    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minim. 6)
    Koszt590 zł 

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań.
         
    Warsztaty poprowadzi: Ewa Jankowska-Przepióra

     
     * * *  
    Mozaika artystyczna 
    według metody klasycznej

    kwiecień - maj 2025

    środy, w godz. 18:00 - 21:00
    (początek 9 kwietnia) 

    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu


    Zapraszamy na spotkania z mozaiką artystyczną. Proponowany blok warsztatowy poświęcony będzie tradycyjnej metodzie układania wzoru z tzw. tesserów, czyli małych kostek lub innych nieregularnych elementów uzyskanych z cięcia płytek ceramicznych. Technika ta umożliwia pracę w metodzie bezpośredniej jak i odwróconej.

    Pracować będziemy na jednym z wybranych formatów: koło fi 30 cm, kwadrat 30x30 cm, prostokąt 30x40 cm.

    Warsztaty adresowane są do osób początkujących jak i z doświadczeniem.

    Zapewniamy wszelkie niezbędne materiały.

    Uczestnicy będą mogli pracować nad jednym z zaproponowanych wzorów (około 100 różnych propozycji) lub nad własnym projektem mozaikowym.

    Warsztaty składać się będą z 8 spotkań 3-godzinnych, w środy w godz.18:00-21:00

    Kalendarz spotkań:
    9, 16, 23, 30 kwietnia
    7, 14, 21, 28 maja

    Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minim. 6)
    Koszt590 zł 

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań.
         
    Warsztaty poprowadzi: Ewa Jankowska-Przepióra


    * * * 
    Mała forma witrażowa 

    4 stycznia 2025

    sobota, w godz. 10:00-16:00
      
    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
     
      
    Zapraszamy na warsztaty wykonywania witrażu. Na zajęciach każdy dowie się, czym jest witraż, gdzie jest używany i jak należy go wykonać. Nauczmy się wycinać kolorowe szkło witrażowe za pomocą odpowiedniego noża, owijać poszczególne elementy taśmą witrażową oraz lutować je specjalną lutownicą. Nauczymy się wielu różnych drobiazgów ze sztuki witrażowej, aby móc samodzielnie wykonać i cieszyć się pięknym witrażem, który będziemy mogli umieścić we własnym domu lub obdarować nim osobę, która jest nam bliska.
     
    Każdy uczestnik wykona jedną formę witrażową składającą się z kilkunastu elementów (o wym do 20 x 20 cm) lub parę mniejszych form kilkuelementowych.

    Podczas zajęć uczestnicy będą posługiwali się profesjonalnymi narzędziami warsztatowymi.


    Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 5)
    Koszt: 470 zł

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.

    Warsztaty poprowadzą: Andrzej i Swietłana Slaouk


    * * * 
    Mała forma witrażowa 

    8 marca 2025

    sobota, w godz. 10:00-16:00
      
    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
     
      
    Zapraszamy na warsztaty wykonywania witrażu. Na zajęciach każdy dowie się, czym jest witraż, gdzie jest używany i jak należy go wykonać. Nauczmy się wycinać kolorowe szkło witrażowe za pomocą odpowiedniego noża, owijać poszczególne elementy taśmą witrażową oraz lutować je specjalną lutownicą. Nauczymy się wielu różnych drobiazgów ze sztuki witrażowej, aby móc samodzielnie wykonać i cieszyć się pięknym witrażem, który będziemy mogli umieścić we własnym domu lub obdarować nim osobę, która jest nam bliska.
     
    Każdy uczestnik wykona jedną formę witrażową składającą się z kilkunastu elementów (o wym do 20 x 20 cm) lub parę mniejszych form kilkuelementowych.

    Podczas zajęć uczestnicy będą posługiwali się profesjonalnymi narzędziami warsztatowymi.


    Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 5)
    Koszt: 470 zł

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.

    Warsztaty poprowadzą: Andrzej i Swietłana Slaouk

     * * *  
    Mała forma witrażowa 

    24 maja 2025

    sobota, w godz. 10:00-16:00
      
    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
     
      
    Zapraszamy na warsztaty wykonywania witrażu. Na zajęciach każdy dowie się, czym jest witraż, gdzie jest używany i jak należy go wykonać. Nauczmy się wycinać kolorowe szkło witrażowe za pomocą odpowiedniego noża, owijać poszczególne elementy taśmą witrażową oraz lutować je specjalną lutownicą. Nauczymy się wielu różnych drobiazgów ze sztuki witrażowej, aby móc samodzielnie wykonać i cieszyć się pięknym witrażem, który będziemy mogli umieścić we własnym domu lub obdarować nim osobę, która jest nam droga.
     
    Każdy uczestnik wykona jedną formę witrażową składającą się z kilkunastu elementów (o wym do. 20 x 20 cm) lub parę mniejszych form kilkuelementowych.

    Podczas zajęć uczestnicy będą posługiwali się profesjonalnymi narzędziami warsztatowymi.


    Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 5)
    Koszt: 470 zł

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.

    Warsztaty poprowadzą: Andrzej i Swietłana Slaouk


    * * * 
    Średnia forma witrażowa 

    ...
    w godz. 10:00-16:00
      
    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
     

     
    Zapraszamy na warsztaty wykonywania witrażu. Na zajęciach każdy dowie się, czym jest witraż, gdzie jest używany i jak należy go wykonać. Nauczmy się wycinać kolorowe szkło witrażowe za pomocą odpowiedniego noża, owijać poszczególne elementy taśmą witrażową oraz lutować je specjalną lutownicą. Nauczymy się wielu różnych drobiazgów ze sztuki witrażowej, aby móc samodzielnie wykonać i cieszyć się pięknym witrażem, który będziemy mogli umieścić we własnym domu lub obdarować nim osobę, która jest nam droga.
     
    Każdy uczestnik wykona podczas tej wakacyjnej edycji średnią formę witrażową o wymiarach około 30 x 30 cm (lub w okręgu o średnicy ok. 30 cm) z zaproponowanego wzoru lub witraż o podobnych wymiarach według własnego wzoru (max. do 50 elementów). Własny projekt będzie można skonsultować i skorygować do wymogów zajęć na pierwszym spotkaniu.

    Podczas zajęć uczestnicy będą posługiwali się profesjonalnymi narzędziami warsztatowymi.


    Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 6)
    Koszt: 900 zł

     
    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.

    Warsztaty poprowadzą: Andrzej i Swietłana Slaouk

     
    * * * 
    Zwiastowanie

    ...
      
    poniedziałek - piątek, w godz. 9:00-16:30

    Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu



    Zapraszamy na tygodniowe warsztaty tematyczne z ikoną Zwiastowania.
    Ikona Zwiastowania ukazuje wielkie wydarzenie, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przybywa do Maryi, młodej kobiety z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, Jej Syn, którego pocznie w cudowny sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga. Katolicy na całym świecie niemal każdego dnia posługują się modlitwami, które upamiętniają wydarzenie Zwiastowania. Są to "Zdrowaś Maryjo" i "Anioł Pański".
    Na warsztatach poznamy historię i symbolikę ikony Zwiastowania. W oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego i demonstracje poszczególnych etapów pracy namalujemy ikonę Zwiastowania.  

    Będziemy pracować na płaskich podobraziach o wymiarach 22 x 30 cm (uczestnicy otrzymają je w ramach opłaty za zajęcia) w oparciu o własne pigmenty.

    Warsztat adresowany jest do osób z doświadczeniem ikonopisarskim (po 2.stopniu).


    Zajęcia składać się będą z 5 spotkań w dniach 10-14 czerwca (poniedziałek-piątek)
    w godz. 9:00 - 16:30 (z półgodzinną przerwą)


    Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minimalna 8)
    Koszt: 890 zł

                Wypełnij formularz zgłoszenia 

    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
      
    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań. 

    Warsztaty poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ


    * * * 
    Matka Boża Apokaliptyczna

    ...
      
    poniedziałek - sobota, w godz. 9:00-15:30



    Zapraszamy serdecznie na tygodniowy, stacjonarny warsztat, podczas którego odzwierciedlimy na desce w technice tempery wizerunek apokaliptycznej Madonny z podkrakowskich Paczółtowic. Ten piękny obraz z połowy XV w, pełen barw i elementów przyrody, stanowić będzie spore wyzwanie, dlatego - zaproszenie adresowane jest do osób z doświadczeniem ikonopisarskim. 

    Pracować będziemy na podobraziach o wymiarach 33x50 cm, w oparciu o własne zestawy pigmentów.

    Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły 2. stopień ikonopisania.

    Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna 8)
    Koszt: 990 zł


    Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
      
    Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań w godz. 9:00-15:30

    Warsztaty poprowadzi: Maja Bromber



    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *