środa, 2 listopada 2016

Ukjese Van Kampen - malarstwo

Od 12 do 24 listopada 2016 zapraszamy na wystawę kanadyjskiego twórcy Ukjese (czyt. Akczize) van Kampena. Prezentuje ona malarstwo artysty pochodzenia indiańskiego (jest członkiem plemienia Kwanlin Dun) i szkockiego, z Jukonu w północnej Kanadzie. Artysta maluje zarówno obrazy tradycyjne dla swojego plemienia, jak i obrazy łączące formy indiańskie ze sztuką współczesną.

Wystawa czynna:
sobota - niedziela 10:00 - 14:00
wtorek - piątek  14:00 - 18:00
(poniedziałek nieczynne)

Spotkanie z Artystą 18 listopada, godz. 18:00

wstęp wolny

Galeria U Jezuitów
ul. Dominikańska 8, Poznań
 




Ukjese van Kampen był komandosem w kanadyjskich wojskach powietrznodesantowych, inżynierem bojowym amerykańskiej piechoty morskiej, terenowym pilotem w Jukon, kuratorem muzealnym, a przez całe życie jest artystą.



Jego prace wystawiano na ponad 80 wystawach na całym świecie, w ramach wystaw indywidualnych lub zbiorowych.  Jego obrazy można oglądnąć między innymi w Muzeum Pięciu Kontynentów w Monachium, Fińskim Muzeum Narodowym  w Helsinkach, w Muzeum Burke w Seattle, Kanadyjskim Muzeum Praw Człowieka w Winnipeg, w kolekcji sztuki Kościoła Katolickiego w Rzymie, w Centrum Sztuki Indiańskiej w  Ottawie w Ontario oraz wielu innych instytucjach i prywatnych kolekcjach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i wielu krajach w Europie. Jest również obecny w mediach:  w 1993 telewizja CBC nakręciła program o Ukjese zatytułowany: „Ukjese’ Artysta i Człowiek Czynu”.  Opracowania poświęcone jego sztuce można znaleźć w wielu pismach: na przykład w w numerze zimowym periodyku The Indian American Art z 2008, w numerze wiosennym niemieckiego pisma Coyote z 2001 i w australijskim piśmie COMA z lutego 1996. Ukjese ma tytuł licencjata sztuk pięknych, magistra  kulturoznawstwa  i doktorat z  historii sztuki rdzennych narodów z terenu Jukon, a obecnie pracuje nad doktoratem z dziedziny sztuki i projektowania na Uniwersytecie Lapland w Finlandii. Ukjese jest artystą pochodzenia indiańskiego i szkockiego, członkiem plemienia Północnych Tutchonów, z klanu Wilk i członkiem narodów indiańskich  Champagne i Aishihik. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.