środa, 8 lutego 2023

"Po piąte" - wystawa ZPAP w Poznaniu

 24 lutego 2023 o godz. 19:00 zapraszamy na otwarcie wystawy twórców ze Związku Polskich Artystów Plastyków w Poznaniu. Wystawa potrwa do 5 marca i dostępna będzie w godz. od 15:30 do 19:30.


Każdy z nas wie co dalej we frazie „Po piąte …”. 

Tak zatytułowana wystawa zbiorowa prac artystów Związku Polskich Artystów Plastyków w Poznaniu będzie otwierana w bardzo znaczącą datę 24 lutego, w pierwszą rocznicę inwazji Rosji pod przywództwem Putina na suwerenny i niepodległy /od czasów rozpadu Kraju Rad/ naród i państwo – Ukrainę. Nie będzie to manifestacja a przypomnienie 5. przykazania Dekalogu, podstawy naszej cywilizacji. 

To rok już trwa walka z najeźdźcą, to rok bestialskiej napaści, to rok pomocy dla Ukrainy przez cywilizowane kraje Europy i USA. Na przestrzeni roku trwania wojny jak i w latach poprzednich powstało wiele obrazów   i słów w poezji o tematyce antywojennej, wiele protestów przeciw ruchom totalitarnym i anty-demokratycznym.
Wystawę zainicjował artysta grafik i malarz Mark Maksimowich, Prezes Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Poznaniu, zaangażowany w ruchy antytotalitarne, działacz Związku Polaków na Białorusi mieszkający w Poznaniu.
Ideę wystawy poparł Dyrektor Centrum Integracji Kulturalnej w Poznaniu
Ojciec Jacek Wróbel SJ. Pamiętać trzeba, że „Galeria u Jezuitów” była przez lata stałą galerią związkową ZPAP. Pokazane dzieła stanowić mają protest i mają być tarczą,
która ma odbić demony wojny a zarazem je unicestwić. Ta sztuka jest bronią w walce z wewnętrznym i zewnętrznym wrogiem, z cywilizacją śmierci.

Wernisaż wystawy w „Galerii u Jezuitów”, który odbędzie się w piątek 24. lutego 2023 o godz. 19:00, będzie pierwszym wydarzeniem dwudniowych obchodów u poznańskich Jezuitów, upamiętniających rocznicę wybuchu wojny
na Ukrainie, z udziałem społeczności ukraińskiej uciekinierów z terenów wojny
z księdzem duszpasterzem wspólnoty prawosławnej w Poznaniu i ks. arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Pamiętać trzeba słowa Ojca Świętego Franciszka:
„Artyści i pisarze ze względu na charakter swojej inspiracji są w stanie strzec mocy ewangelicznego przesłania” z książki o. Antonio Spadaro SJ „Bóg w akcji”.


Pamiętajmy „Po piąte…”. Dekalog podstawą naszej cywilizacji.

Zapraszamy na wystawę w „Galerii u Jezuitów” Poznaniu.

Jan Wojciech Malik

15.01.2023

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.