wtorek, 28 marca 2017

PRO MEMORIA - Artyści ZPAP Okręgu Poznańskiego 1945-1989

30 marca 2017 r. o godz. 18:00 zapraszamy do Galerii U Jezuitów na otwarcie wystawy "Pro Memoria - Artystki i Artyści ZPAP Okręgu Poznańskiego: lata 1945-1989 / odsłona I".

Wystawa prezentuje prace wybranych artystów i artystek poznańskiego środowiska artystycznego, przede wszystkim należących do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Poznańskiego, choć nie tylko, którzy aktywnie działali w II połowie ubiegłego wieku. Przypomniane zostaną zarówno prace twórców nieżyjących, jak i osób, które nadal są wśród nas, ale z różnych powodów ich twórczość nie jest obecnie zbyt często prezentowana we współczesnym obiegu instytucjonalnym. Wystawa będzie nostalgiczną podróżą w przeszłość, przypominającą poetyki i stylistyki twórcze popularne w II połowie ubiegłego wieku, mogące jednak także i dziś wzbudzać zainteresowanie odbiorców i entuzjastów sztuki.

Na wystawie zaprezentowano prace następujących artystów: Józefa Czarneckiego, Zdzisława Kępińskiego, Drogomiry Krajewskiej, Anny, Krzymańskiej, Andrzeja Kurzawskiego, Andrzeja Jeziorkowskiego, Floriana Lewandowicza, Edmunda Łubowskiego, Jadwigi Łubowskiej, Fryderyka Pautscha, Anny Rodzińskiej, Ireny Rosińskiej, Hieronima Różańskiego, Jerzego Sobocińskiego, Eustachego Wasilkowskiego i BazylegoWojtowicza.

Wystawa organizowana jest przez Związek Polskich Artystów Plastyków - Okręg Poznański  i Galerię U Jezuitów.


Wystawa czynna: 31 III – 10 IV 2017 r.
poniedz.-piątek g. 14:00-18:00
sobota r. 12:00-17:00

Kurator wystawy: Paweł Napierała
Konsultacja merytoryczna: prof. Rafał Boettner-Łubowski
Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań poświęconych sztuce i artystom poznańskim wspomnianego okresu. Wszystkie prelekcje odbędą się w Galerii U Jezuitów o godz. 18:00.

4 IV - dr Krzysztof Kalitko: Dlaczego wieszamy obrazy na ścianie.
7 IV - Elżbieta Guzikowska-Konopińska: Spotkanie w trzydziestą rocznicę śmierci Tadeusza Brzozowskiego.
10 IV - Paweł Napierała: oprowadzenie kuratorskie po wystawie.


fot. Rafał Boettner-Łubowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.