niedziela, 5 października 2014

"Błogosławiona, któraś uwierzyła" - wystawa ikon pracowni Droga Ikony

W niedzielę, 5 października, zapraszamy na jednodniową, okazjonalną wystawę ikon współczesnych, zatytułowaną "Błogosławiona, któraś uwierzyła. Będzie to prezentacja 40 ikon stworzonych przez polskich twórców związanych lub zaprzyjaźnionych z warszawską pracownią DROGA IKONY.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom święta Matki Bożej Różańcowej, jako uroczystości patronalnej Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej funkcjonującym przy kościele oo. Jezuitów w Poznaniu. Wystawa będzie dostępna w nawie głównej kościoła przez całą niedzielę 5 października.                       fot. Jacek Wróbel SJPrezentowane na tej okazjonalnej wystawie prace tworzą kolekcję kilkudziesięciu ikon Matki Bożej, którymi środowisko „Droga Ikony” i zaproszeni twórcy wielkopolscy dzielą się w ramach wystaw zatytułowanych „Błogosławiona, któraś uwierzyła”. Jest to zbiór przedstawień odpowiadających sposobom ukazywania postaci i wydarzeń z życia Bogarodzicy – w tym roku szczególnie odnoszących się do tajemnic radosnych różańca – charakterystycznych dla dawnym tradycji ikonograficznych.

Podjęcie przez twórców związanych ze środowiskiem „Droga Ikony” tematyki Maryjnej związane jest z programem przygotowań do obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, który został zaproponowany przez Komisje Episkopatu Polski, zwłaszcza z jego pierwszym etapem obchodzonym pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Zgodnie ze swoim charyzmatem grupa ikonografów zechciała podjąć ten program poprzez duchową i artystyczną medytację nad Osobą i życiem Tej, którą Kościół od samego początku czci jako wzór i Przewodniczkę w wierze. Osoba Maryi jako Bożej Rodzicielki jest punktem odniesienia twórczej refleksji wyrażonej w zbiorze ikon przedstawiających drogę wiary Maryi w oraz Jej postać jako Orędowniczki wstawiającej się za wierzącymi.

Prezentowane na tej okazjonalnej wystawie prace oddają ducha ikony jako obrazu, który wyraża doświadczenie wiary twórcy oraz wspólnoty Kościoła, której twórca posługuje. Bazując na tradycyjnych wzornikach właściwych ikonografii Maryjnej artyści znaleźli wiele miejsca do ukazania swojej osobistej refleksji i przeżycia rodzącego się w spotkaniu z tajemnicą życia Bogarodzicy. Wiele z ukazanych ikon nawiązuje do pierwowzorów towarzyszących przez setki lat poszczególnym wspólnotom chrześcijańskim na terenach Rzeczpospolitej, Rusi i dawnego Bizancjum. Niektóre z nich w swym estetycznym wyrazie są podjęte w sposób nowy, oddający bardziej współczesną formę. Część kładzie akcent na przeżycie i symbol, redukując do minimum samą ekspresję malarską. Niektóre reprezentują bardziej zaawansowany poziom warsztatowy, inne ukazują któryś z etapów jego nauki. Wszystkie za to oddają pragnienie zbliżania się do nieprzemijającego Piękna, za którym twórcy chcą podążać na drodze jaką odkryli dla siebie w ikonie i ikonopisaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.