sobota, 24 lutego 2024

Performans na otwarcie wystawy "Psalm 37. Heroizm widzenia"To już druga odsłona projektu fotograficzno-taneczno-muzycznego, będącego próbą ilustracji Psalmu 37, wyrażona poprzez wspólny komunikat artystyczny fotografa, choreografki i tancerza oraz muzyków. Premiera miała miejsce w roku 2023 w siedzibie „Łazęgi Poznańskiej” w Poznaniu na Świętym Marcinie.

Tym razem twórcy zapraszają na performans do „Galerii u Jezuitów” w Poznaniu, ul. Dominikańska 10 w czwartek 7 marca 2024 roku o godzinie 19.00. Refleksji na temat kondycji człowieka wobec realnych zagrożeń, poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak się odnaleźć w niespokojnych czasach i odzyskać „substancję wymarzoną” towarzyszy też zachęta do heroizmu widzenia. Można patrzeć i nie widzieć, nie rozumieć tego, na co się patrzy, nie dostrzegać, ignorować, ale też nadawać nowe znaczenia, zestawiać w nieoczekiwane konteksty – nieistniejące, ale możliwe. 

Zdjęcie wykonane podczas premiery w siedzibie „Łazęgi Poznańskie” w roku 2023. Fot. BAH

Częścią wydarzenia będzie performans na otwarcie wystawy rysunków fotograficznych Andrzeja Hajdasza w choreografii i wykonaniu Alisy Makarenko i Alexeya Torgunakova z muzyką graną na żywo przez Urszulę Kołaczek, Lidię Wysocką i Michała Bandurę.

U źródeł tego projektu leży wieloletnie doświadczenie wspólnych działań twórczych autora fotografii Andrzeja Hajdasza i choreografki Alisy Makarenko. Połączyła ich wrażliwość artystyczna, fascynacja tańcem, wspólnota myśli i współodczuwania. Wobec tragedii próbują znaleźć pocieszenie we wspólnym projekcie, opowiadając swoją historię światłem, gestem i muzyką.

W trakcie performansu fotografie ożywają i stają się na powrót ruchem, z którego powstały. W choreografii i wykonaniu Alisy Makarenko i Alexeya Torgunakova kadry autorstwa Andrzeja Hajdasza w oprawie muzycznej granej na żywo zapraszają do magicznego świata żywych obrazów, emocji odnoszących się do aktualnie nurtujących ich pytań, zagrożeń, niepokoju, wrażliwości wobec tragedii, utraty – wymarzonej Kukani, zdrowia, życia, spokoju i pokoju, chleba, do widma głodu, wojny i zarazy. Towarzyszą im też pytania i nadzieje.

W drugiej sali otwarta zostanie tuż po performansie wystawa pt. Heroizm widzenia autorstwa Andrzeja Hajdasza, na którą składają się rysunki fotograficzne powstałe z inspiracji baletem i tańcem współczesnym jako pokłosie współpracy z Polskim Teatrem Tańca w czasie, gdy jego dyrektorką była Ewa Wycichowska, której życzliwości autor zawdzięcza to, że mógł uczyć się języka tańca od Niej i poznanych wtedy tancerzy, a także uczestników warsztatów Dancing Poznań oraz absolwentów Szkoły Baletowej. 

Twórcy projektu, od lewej: Alexey Torgunakov, Andrzej Hajdasz, Alisa Makarenko. Fot. BAH

Zarówno Psalm 37, jak i Heroizm widzenia to efekt spotkań ludzi odważnie, zuchwale, mężnie patrzących na siebie samych, swoje kreacje i otaczający świat. To zachęta do swoistej gry z widzem, by ten odkrywał w sobie heroizm widzenia. Ten przegląd w zamyśle nie podsumowuje, nie zamyka, lecz otwiera kolejny rozdział działań twórczych i zaprasza do świata transformacji obrazu.

Wystawę można zwiedzać jeszcze w dniach 8 do 10 marca 2024 roku w godzinach 12.00-18.00 w „Galerii u Jezuitów”.

* * *
Nagranie z performansu dostępne jest na YT:

Nagranie i realizacja Andrzej Hajdasz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.