niedziela, 15 października 2023

Impresjoniści i postimpresjoniści 3D

 21-22 października 2023 r., GALERIA u Jezuitów, 61-762 POZNAŃ, ul. Dominikańska 10.

sobota: godz. 10.00 – 16:30, 

niedziela: godz. 10.00 – 16:30, 

Informacje o wystawie na stronie: https://impresjonisci-3d.pl

na powyższej stronie można kupić bilety on-line (jest przekierowanie do e-bilet, który sprzedaje bilety na naszą wystawę)O WYSTAWIE

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli lub chcą zobaczyć ją ponownie – wyjątkowa wystawa „Pojedynek Mistrzów Malarstwa: CLAUDE MONET versus VINCENT VAN GOGH. Można ją zobaczyć w dniach 21-22 października 2023 roku, w tym samym miejscu – w Poznaniu „Galeria u Jezuitów”, ul. Dominikańska 10.

Zobacz na własne oczy kompozycje mistrzów Claude Moneta i Vincenta Van Gogha
w trójwymiarowej wersji.

Celem tej wystawy jest zmiana postrzegania kolejności planów. Zastosowana technika ANAGLIPH umożliwia nam spojrzenie na te dzieła od ostatniego planu do pierwszego. Na nowo odkrywamy detale i zauważamy jak wiele szczegółów umknęło nam do tej pory.
A przecież nasi mistrzowie chcieli przekazać nam umykające chwile, aby je utrwalić. Dodatkową wartością są ciekawe doznania estetyczne wynikające z zastosowania „trójwymiaru”. Należy jednak pamiętać, że nie widzenie trójwymiarowe jest celem wystawy, tylko lepsze poznanie dzieła i zachęcenie do nowego, pełnego spojrzenia na oryginał.

Ponad 60 dzieł (pejzaże, martwa natura, portrety) przetworzono do wersji 3D z użyciem technologii anaglif red-cyjan. 

W przyjacielskim pseudo pojedynku zestawiono tematycznie parami obrazy  tych dwóch uznanych w świecie sztuki mistrzów. Możemy dostrzec ich różnorodność ale i jedność
w tożsamym postrzeganiu świata. Zobacz piękny, pełen barw świat, ukazany przez Vincenta
i Clauda.

Niecodzienna „walka” dwóch wielkich artystów reprezentujących różne spojrzenie na rzeczywistość i sztukę przenosi się na ich obrazy. Obrazy zaskakują nas swoją dynamiką, ujęciem światła, kolorami, techniką. Zauważamy różnorodność ale łączy je jedność i jedność, która jest tak odmienna. Bywa, że patrząc na nie, mylnie przypisujemy autora. Świadczyć to może o wielkim kunszcie i osiągnięciu oczekiwanej końcowej wizji kompozycji. Wyjątkowy jest również dobór prac w poszczególnych parach, które współgrają ze sobą, tworząc spójną całość.

W niezwykłą podróż zabiera nas Claude Monet i Vincent van Gogh. Możemy poczuć świeżość powietrza przechadzając się z Vincentem po polach pszenicy po deszczu, zatrzymać się przy cyprysach, spacerować z kobietą w jej ogrodzie czy ukryć się pod gałęziami niebieskiej jodły w ogrodzie poetów. Przejdziemy ulicą w Saintes-Maries i dotrzemy tam na plażę do łodzi rybackich patrząc nie spienione morskie fale. Po tym długim spacerze możemy usiąść wraz
z wieśniakami i posilić się z nimi kartoflami, aby nabrać sił do zwiedzania zabytków w Auvers sur Oise.

W tym samym czasie Claude zabiera nas w swoją podróż codziennego życia do Paryża
i małych miasteczek Francji oraz ich okolic. Odwiedzimy Vetheuil, Argenteuil czy Giverny. Nocą popatrzymy na port w Havre. Wybierzemy się na spacer okolicznymi łąkami przechodząc obok pola maków. Staniemy przy sztaludze malującej Pani Blanche Hoschede, wstąpimy na mieszczańskie rozmowy po kolacji. I tam będziemy mogli podziwiać bukiet słoneczników, które sam skomponował Claude Monet, który jest tak różny od „Dwunastu ściętych słoneczników” van Gogha. Będziemy również chcieli sięgnąć po jabłka i winogrona leżące nieopodal na stole. Zmęczeni usiądziemy na kanapie z Madame Monet, wspominając niedawno widziane wzburzone morze.

Tego wszystkiego możemy doświadczyć na niecodziennej wystawie  przenosząc się w czasy końca XIX korzystając z narzędzi jakimi jest zastosowany trójwymiar anaglif, który powstał w tamtym okresie. Oglądamy wielkie dzieła mistrzów z końca XIX wieku stosując narzędzia również z końca XIX wieku. Zapraszamy aby wybrać się w tę niecodzienną podróż w czasie aby spotkać Clauda Moneta
i Vincenta van Gogha wielkich artystów, którym nie zabrakło odwagi aby pójść „pod prąd” inspirując innych w poszukiwaniu „nowej drogi” w sztuce.

CENY BILETÓW

Bilet normalny – 40 zł / os.
Bilet ulgowy* – 35 zł/os.
Bilet dziecinny** – 15 zł/os. (4-6 lat)
Okulary 3d dla dziecka poniżej 4 lat – 5 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.