wtorek, 22 sierpnia 2023

Lumières: w poszukiwaniu oświecenia - wystawa malarstwa Bartosza Sujkowskiego

 22 września 2023 r. zapraszamy na wystawę obrazów Bartosza Sujkowskiego pt. Lumières: w poszukiwaniu oświecenia.

Wernisaż odbędzie się dnia 22 września o godz. 19:00 
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 23.09. do 30.09.

Wstęp zarówno na wernisaż, jak i wystawę w pozostałych dniach jest bezpłatny.
GODZINY OTWARCIA: codziennie od 13:00 do 19:00

 
Na wystawie Lumières: w poszukiwaniu oświecenia znajdą się prace z ostatnich kilkunastu lat działalności malarskiej Sujkowskiego. Ten pochodzący z Bielska-Białej artysta stosunkowo rzadko wystawia swoje prace, natomiast sporo maluje, dlatego obrazy na poznańskiej wystawie będą pochodziły z różnych cykli, inspirowanych m.in. filmem i muzyką. Dodatkową atrakcję stanowi najnowszy cykl prac, które powstały specjalnie z myślą o wnętrzu Galerii u Jezuitów, a o ich specyfice przesądza nie tylko oszczędna, minimalistyczna forma, ale także treść, wchodząca w dialog z autorskimi zapachami perfumiarza Jakuba Petrynki.

Bartosz Sujkowski urodził się w 1979 roku w Bielsku-Białej. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Animacji w pracowni prof. Krzysztofa Kiwerskiego. W 2004 roku otrzymał półroczne stypendium w National College of Art and Design w Dublinie. W 2005 uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki i Animacji w pracowni prof. Krzysztofa Kiwerskiego. Zdobywca głównej nagrody na Festiwalu Filmów Animowanych w Koninie. 
W malarstwie Bartosza Sujkowskiego można odnaleźć nieco anachroniczny z ducha gest poszukiwania jedności w przeciwieństwach, próbę wytłumaczenia jednego medium za pomocą drugiego. Przestrzeń stworzona na płótnie przez Bartosza Sujkowskiego to konglomerat na bazie relacji pomiędzy malarstwem, muzyką (widać zamiłowanie autora do muzyki konkretnej, awangardowej oraz klasycznej) i filmem (zwłaszcza - film noir, kino Nowej Fali, kino awangardowe, eksperymentalne), chociaż nie w każdym jego obrazie odnajdziemy bezpośrednie filmowe inspiracje. 

Wystawy indywidualne:
2023 Wystawa malarstwa Fragmenty myśli, Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce
2023 Wystawa rysunku Inktober w Centrum B7 Nowa Huta 
2009 Miniatures Concretes, Cafe Młynek w Krakowie
Wystawy zbiorowe:
2010 Centrum Kultury – Tarnowskie Góry
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.