czwartek, 15 marca 2018

47. Poznańska Wiosna Muzyczna - w Galerii U Jezuitów

19 marca 2018 r. o godz. 17:00 w Galerii U Jezuitów zapraszamy na Koncert Młodych Wykonawców w ramach 47. Poznańskiej Wiosny Muzycznej.
Wystąpią:
Blanka Dembosz - sopran
Łukasz Laxy - wiolonczela

Wykonają:
Kaija Saariaho Sept Papillons na wiolonczelę solo (2000) [12’]
Martyna Kosecka Passaggio na głos kobiecy i wiolonczelę (2014) [5’]
Alina Kubik Mnie na sopran i wiolonczelę do słów własnych (2015) [8’]
Katarzyna Kwiecień-Długosz Psalm 131 na sopran i wiolonczelę (2018) [4’] – prawykonanie
Jakub Polaczyk Brevis na sopran i wiolonczelę (2017) [4’] – prawykonanie
Jerzy Fryderyk Wojciechowski Vin blanc na sopran i 9 kieliszków do wina (2015) [10’]
Marta Śniady s!c na sopran solo i elektronikę (2013) [11’]; Wojciech Kaszuba elektronika


Blanka Dembosz 
Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne. Wraz z gambistą Kazimierzem Pyzikiem wykonuje zapomnianą muzykę polskiego baroku, a z wiolonczelistą i kontratenorem Łukaszem Laxym pieśni protestantów polskich epoki renesansu. Dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych. Dla Blanki Dembosz utwory komponowali i komponują m. in. Katarzyna Taborowska, Paulina Załubska, Ewa Fabiańska-Jelińska, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Martyna Kosecka czy Jerzy Fryderyk Wojciechowski. Występowała z zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT. Brała udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki improwizowanej FRIV w Poznaniu, festiwalu Sound Screen Festival w Bydgoszczy, w 28. Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, III Krakowskim Festiwalu Akordeonowym oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, z upodobaniem promując polską muzykę nową, w szczególności współczesną muzykę elektroniczną i improwizowaną.

Łukasz Laxy
Wiolonczelista, dyrygent, studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli Anny Armatys-Borrelli oraz w klasie dyrygentury Rafała Delekty. Brał udział w rozmaitych kursach mistrzowskich '2013 i wiolonczelowych (R. Jabłoński, J. Podhoransky, C. Ilea, J. Berger, P. Buck) i dyrygenckich (G. Chmura, C. Metters). Jako solista i kameralista występował na wielu koncertach i festiwalach, takich jak: koncert z prof. Markusem Eichenlaubem w Limburgu (Niemcy), Podgórskia Jesień Muzycznaj (Dumicz Ensemble), Scena 21 przy Teatrze Nowym w Krakowie, Wielokulturowe Oblicza Małopolski (koncert w kościele ewangelickim św. Marcina w Krakowie), Festiwal Poznań Poetów. Współpracował z Nigelem Kennedym '2013; koncertował w Niemczech (Schleswig Holstein Festival, Berlin, Monachium, Kolonia, Hamburg), Wlk. Brytanii (Londyn, Edynburg, Cardiff, Oxford), Francji, Szwajcarii, Polsce. Prowadzi działający przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie Zespół Wokalny im. Wacława z Szamotuł.



Poznańska Wiosna Muzyczna to szczególny festiwal na mapie muzyki współczesnej. Jego pierwsza edycja miała miejsce w roku 1961, a pomysłodawcą i założycielem był jeden z czołowych ówczesnych kompozytorów - Tadeusz Szeligowski. Festiwal jest w swym założeniu imprezą popularyzującą nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy, ale także spełniającą wysokie oczekiwania koneserów muzyki najnowszej – oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają tworząc niepowtarzalny charakter festiwalu. Od wielu lat „Poznańska Wiosna Muzyczna” prezentuje szerokie spektrum działań współczesnej sceny muzyki nowej, promując zarówno muzykę twórców z Polski, jak i ze świata. Konsekwentne realizowanie tych założeń zbudowało jej prestiż, stawiając jednocześnie w szeregu najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce - obok „Warszawskiej Jesieni”. Jednocześnie podkreślić należy, iż pomimo wieloletniej tradycji festiwalu, pozostaje on wciąż otwarty na nowe nurty muzyczne i światowe zjawiska. Od 2012 roku Festiwal organizowany jest w nowej formule. Strategicznym partnerem realizacji jest Związek Kompozytorów Polskich.

Rangę imprezy buduje bardzo wysoki poziom artystyczny, wynikający zarówno z doboru programu, jak i poziomu jego wykonania. O jej popularności wśród lokalnej społeczności świadczy dobra frekwencja na festiwalowych wydarzeniach, a uznanie krytyków odzwierciedlają liczne recenzje i relacje w opiniotwórczych czasopismach i portalach internetowych.

47. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej odbędzie się w dniach 16 -23 marca 2018

W programie: 


15 koncertów
15 światowych prawykonań
wybitni artyści ze świata i Europy
utwory z kanonu muzyki XX i XXI wieku
utwory kompozytorów polskich
najnowsza twórczość kompozytorów zagranicznych
Koncerty Studenckie oraz Koncerty Młodych Wykonawców
koncerty w renomowanych salach Poznania
spotkania i dyskusje z artystami

Więcej informacji na stronie www.wiosnamuzyczna.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.