poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Universitas Cantat 2017

5 i 6 maja 2017 r. zapraszamy do Jezuitów na koncerty w ramach XIII. Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademickich "Universitas Cantat 2017".

Wstęp wolny. 
  W programie:

5 maja, godz. 20:00 - Galeria U Jezuitów

Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni
pod dyrekcją Pawła Łuczaka


6 maja, godz. 19:00 - Kościół oo. Jezuitów p.w. N.S.P.J.
 
Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu
pod dyrekcją Beaty Szymańskiej

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
pod dyrekcją Joanny Piech-Sławeckiej

W programie sakralna muzyka chóralna Henriego Purcella i Andrzeja Koszewskiego
.


Pełny program Festiwalu dostępny jest na stronie: Universitas Cantat 2017


Chór „Volantes Soni” Politechniki Poznańskiej

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” został założony w 1999 roku przez Panią Monikę Kusz, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od momentu powstania działa pod patronatem Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej. W jego skład wchodzą uzdolnieni muzycznie studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy Politechniki Poznańskiej i innych poznańskich uczelni, których połączyła jedna pasja – śpiewanie.
„Volantes Soni” występuje na ważnych uroczystościach odbywających się na Politechnice Poznańskiej. Promuje również uczelnię wzbogacając życie kulturalne Poznania, śpiewając na najważniejszych scenach miasta. Chór uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w poznańskich kościołach, szpitalach, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze udział w ich organizacji.
W zróżnicowanym repertuarze zespół posiada utwory o tematyce sakralnej oraz opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. „Volantes Soni” podejmuje także duże wyzwania artystyczne mierząc się z wielkimi formami wokalno – instrumentalnymi takimi jak „Missa Criolla” – Ariela Ramireza, „Quo Vadis” – Feliksa Nowowiejskiego, „Wesele lubelskie” – Tadeusza Szeligowskiego, Requiem d – moll W. A. Mozarta.
Stałym punktem działalności chóru są liczne międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy i festiwale chóralne, które odbywają się zarówno w kraju jak i za granicą. (Republika Czeska, Hiszpania, Bułgaria, Macedonia, Irlandia Północna). Owocują one licznymi nagrodami. Do ostatnich należą:
2016 – Pierwsze miejsce w kategorii chórów akademickich oraz wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór o tematyce „Pater Noster” na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu
2015 – Drugie miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim
2014 – „Złote Pasmo” na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maria” w Chojnicach
2013 – „Złoty Dyplom” i II miejsce w kategorii muzyki katalońskiej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2013 – „Złoty Dyplom” w kategorii muzyki sakralnej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2013 – „Złoty Dyplom” w kategorii muzyki ludowej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
Wielką wartością „Volantes Soni” jest rodzinna atmosfera panująca w zespole. W tradycję zdążyło się także wpisać humorystyczne przyjmowanie w szeregi „Volantesów” nowych pasjonatów muzyki. Nieoceniona jest również twórcza radość wnoszona do zespołu przez każdego śpiewaka.
Od 2005 roku dyrygentem chóru jest wykładowca Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – dr Paweł Łuczak.


Chór Kameralny WPA UAM W Kaliszu

Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał w 1996 roku, a jego założycielką i dyrygentką jest Beata Szymańska. Zespół tworzą studenci i absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Chór koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Włochy, Szwecja, Macedonia, Hiszpania). Bierze czynny udział w konkursach i festiwalach, a także w wydarzeniach akademickich. Chór specjalizuje się we współczesnej muzyce chóralnej, chętnie również sięga po utwory innych epok muzycznych. Zespół wielokrotnie współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej wykonując m.in. utwory W.A. Mozarta, G.G. Gorczyckiego, W. Kilara, Z. Preisnera. Chór nagrał płytę z kolędami, Mszę Lauda Sion – G.P. da Palestriny oraz Koncert „Agnus Dei” na fagot i chór mieszany a`cappella - Egila Hovlanda (prawykonanie polskie) – wraz z Nikodemem Antosikiem (fagocistą Filharmonii Kaliskiej). Jednym z ostatnich sukcesów jest zdobycie we wrześniu 2016 roku Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Liviu Borlanda w Rumunii. W tym sezonie artystycznym chór obchodzi jubileusz XX – lecia pracy artystycznej. Główny koncert z tej okazji odbył się 24 lutego 2017 r. w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Chór jest także współorganizatorem Kaliskiego Festiwalu Chóralnego. W tegorocznej, IV edycji, odbędzie się pięć koncertów od 1 kwietnia do 11 czerwca.
 

Chór Kameralny UAM

Chór Kameralny UAM został założony przez dyrygenta, specjalistę od emisji głosu, prof. Krzysztofa Szydzisza w 1992 roku. Pod jego okiem zespół rozwija się już niemal 25 lat. Od 2003 roku asystentem dyrygenta, a od 2013 roku II dyrygentem jest dr Joanna Piech-Sławecka. Tworzą go studenci, absolwenci i pracownicy naukowi UAM oraz innych poznańskich uczelni.
Zespół wykonuje utwory a cappella, formy wokalno–instrumentalne wszystkich epok, zaskakuje swą publiczność coraz to nowszymi projektami. Śpiewał już muzykę żydowską, szanty, tanga Astora Piazzoli, muzykę cygańską, piosenki z Kabaretu Starszych Panów, repertuar jazzowy i wiele innych (www.choir.amu.edu.pl).
Wizytówką Chóru Kameralnego UAM jest jego wyjątkowo jednolite brzmienie. Receptę na sukces stanowi przede wszystkim dobra organizacja i współpraca między ludźmi. Mocną stroną chóru są także znakomici soliści. Ich wszechstronność docenia publiczność i kompozytorzy. Chór Kameralny aktywnie uczestniczy w życiu miasta i Uniwersytetu, koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, śpiewał w Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, na Malcie, w Niemczech, na Słowacji, w Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii czy tak egzotycznych zakątkach świata, jak: Argentyna, Boliwia, Ekwador, Peru, Meksyk, Gruzja czy Korea Południowa.
Większość tych podróży związana jest z konkursami, z których zespół przywozi prestiżowe nagrody, znakomite opinie jurorów i publiczności oraz uznanie w międzynarodowej społeczności chóralnej. Jest laureatem przeglądów m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Suwałkach oraz w Llangollen (Wielka Brytania), na Malcie, w Wiedniu i w Busan (Korea Południowa). W 2009 roku chór został laureatem II miejsca w kategorii chórów młodzieżowych w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Euroradia „Let the Peoples Sing - Oslo'2009”. W roku 2012 (pod dyrekcją Joanny Piech-Sławeckiej) zdobył II miejsce w kategorii chórów mieszanych podczas festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii.
The Hilliard Ensemble, Paco Peňa, Susan Moninger, Jürgen Müller (La Fura Dels Baus),  orkiestra „Sinfonia Varsovia”, VS Manta, Orkiestra Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Ewa Bem, Stanisław Soyka, Magda Umer, Jarosław Bręk, Iwona Hossa, Andrzej Poniedzielski, Zbigniew Grochal, Andrzej Lajborek, Marek Szurawski, Krzesimir Dębski, Zbigniew Kozub, Marek Jasiński, Romuald Twardowski, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Marcin Sompoliński, Łukasz Borowicz, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski,  Zbigniew Łowżył, Bogdan Hołownia, Jarosław Kostka, Waldemar Malicki – to tylko niektóre nazwiska wielkich artystów i zespołów, z którymi miał przyjemność współpracować
Chór Kameralny. Chór nagrał też kilka płyt, m.in.: Tobie i sobie śpiewam (2003), Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenki Starszych Panów (2005), Florilegium (2007), The Spirit of Tango. Misa a Buenos Aires – płyta nagrana wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją A. Duczmal, wraz z Małgorzatą Walewską, kompozytorem Martinem Palmerim i bandeonistą Mario Stefano Pietrodarchim (2014).
Chór Kameralny UAM jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat”, który odbywa się co dwa lata w Poznaniu. Kolejna edycja odbędzie się w maju 2017 r. (www.cantat.amu.edu.pl).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.