piątek, 7 kwietnia 2017

Acceptatio/Spotkanie - instalacja Pawła Napierały

Od 13 do 23 kwietnia 2017 r. (od Wielkiego Czwartku do II Niedzieli Wielkanocnej) w kościele oo. Jezuitów zostanie zaprezentowana instalacja wielkanocna Pawła Napierały "Acceptatio/Spotkanie". Tworzyć ją będzie artystyczny obiekt, nawiązujący symbolicznie do zasłony w Świątyni Jerozolimskiej, w trzech różnych odsłonach - zgodnie z pasyjnymi wydarzeniami Triduum.


Realizacja pod patronatem Galerii U Jezuitów oraz OP ZPAP.

Paweł Napierała: malarz poznański, związany z Galerią U Jezuitów, doktorant na Wydziale Malarstwa i Rysunku UAP, od 2016 r. prezes OP ZPAP. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kurs konserwatorski na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Pracuje jako starszy renowator w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Acceptatio /Spotkanie 

[Instalacja Pawła Napierały]

Triduum Paschalne. W kościele panuje cisza, nie ma dzwonów, organów, pieśni. Jest zasłonięty krzyż, puste tabernakulum, nie ma Chrystusa. Przed nami Męka i cud Zmartwychwstania.

Jezus został pojmany i osądzony, wbrew prawdzie. Musiał zabrać krzyż i wejść z nim na Golgotę. Jego męce przyglądały się tłumy. Zmarł w bólu i rozpaczy śmiercią przepowiedzianą, co nie znaczy że mniej bolesną, lepszą.

Święty Mateusz pisze w swojej Ewangelii o chwili konania: „ A Jezus znowu zawołał donośnym głosem i oddał ducha. I oto zasłona świątyni rozeszła się na dwoje, od góry do dołu”. (Mt 27,50-51)

Zasłona w Drugiej Świątyni Jerozolimskiej była ogromna . Kilkanaście metrów wysokości i około 10 szerokości. Ciężkie, bogate płótno odgradzało miejsce święte od najświętszego (Sancta santorum), do którego wstęp i to tylko raz w roku miał kapłan. Miejsce najważniejsze, najświętsze zakryte było przed wiernymi, oddzielało Boga od ludzi.

Śmierć Jezusa zmienia wszystko. Odtąd nic już nie oddziela Boga od człowieka, nie ma granicy między Bogiem a człowiekiem. Jezus otworzył nową drogę poprzez swoją ofiarę. Bóg nie jest od teraz ukryty w świątynnym miejscu, jest wszędzie. Z wszystkimi ludźmi, w każdym miejscu. Tylko od nas zależy jakie będą z Nim spotkania, na ile święte będzie to obcowanie. Śmierć Jezusa, akceptacja Jego Zmartwychwstania staje się darem największym. Kto uwierzył w tą śmierć wybrał życie w Boskiej łasce. Cokolwiek zdarza się po rozdarciu zasłony jest naszym wyborem. Czas starej świątyni minął.

Niedziela Wielkanocna. Grób stoi pusty. Chrystus jest na ołtarzu, biją dzwony, brzmią pieśni, On ofiarował się za nas i powstał z martwych- nic ważniejszego już się nie stanie.         
Andrzej Król

fot. Jacek Wróbel SJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.