wtorek, 12 maja 2015

Muzyka “Na Tchnienia” - Koncerty na Zesłanie Ducha Świętego '2015

23 i 24 maja 2015 r. - w Wigilię (sobota) oraz Uroczystość (niedziela) Zesłania Ducha Świętego - zapraszamy do kościoła oo. Jezuitów na wydarzenie duchowo-kulturalne zatytułowane: "Muzyka «Na Tchnienia». Koncerty na Zesłanie Ducha Świętego". Wystąpią zespoły muzyków instrumentów dętych oraz zespoły wokalne.

Nazwa wydarzenia "Muzyka «Na Tchnienia» nawiązuje zarówno do liturgicznej uroczystości Pięćdziesiątnicy - Zesłania Ducha Świętego, Boskiego stwórczego i ożywiającego Tchnienia - jak i do charakteru prezentowanej muzyki, której medium jest oddech, czyli tchnienie. Człowiek ożywiany fizycznie i duchowo oddechem i Boskim Tchnieniem jest "ikoną" bożego stworzenia. Zdolność przeżywania i wyrażania piękna - zwłaszcza poprzez muzykę - czyni go również bliskim, tj. "podobnym", Boskiemu Stwórcy, na którego "obraz" człowiek został stworzony i o którym swoją twórczością świadczy.

Pragniemy tym wydarzeniem zwrócić uwagę na wartość wyższą sztuki, która w swoim odwoływaniu się do symbolu Ducha Stworzyciela (Creator Spiritus) ukazuje sens twórczości i piękna jako kontynuacji i obrazowania tego co duchowo w człowieku i kulturze najgłębsze.

Wydarzenie organizowane przez Galerię U JEZUITÓW, Akademie Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Chór Kameralny Mezzo.

Koncerty "Muzyka «Na Tchnienia»" odbędą się w kościele oo. Jezuitów, na ul. Szewskiej 18 w Poznaniu.

WSTĘP WOLNY
 Program:

Sobota, 23.05.2015, godz. 19.00
Występ zespołów dętych

Wystąpią studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu:

Kwintet trąbkowy w składzie: Marcin Nowak, Bartosz Ratajczyk, Mateusz Młynarz, Hubert Sternalski, Kordian Koralewski

wykonają:
Ronald Lo Presti - Suite for five trumpets

Kwartet puzonowy w składzie: Jakub Gradomski, Justyna Śliwka, Damian Wojciechowski, Gracjan Matouszek

wykonają
Anton Bruckner - Locus Iste

Kwintet blaszany w składzie: Waldemar Wlekliński (trąbka), Karol Koczur (trąbka), Karolina Mikołajczyk (waltornia), Jakub Gradomski (puzon), Mateusz Kurek (tuba)

wykonają:
William Boyce - Suite for brass quintet

Zespół puzonowy w składzie: Jakub Gradomski, Mikołaj Petryczenko, Karolina Walkowiak, Justyna Śliwka, Damian Wojciechowski, Wojciech Jeliński, Paulina Nowakowska, Jan Stachowiak, Fabian Kubiszyn, Gracjan Matouszek, Maciej Łakomy - dyrygent

wykonają:
Anton Bruckner - Christus factus est
Giovanni Gabrieli - Sonata pian'e forte
Giovanni Gabrieli - Sonata Septimi Toni No.2
Johannes Brahms - "How Lovely is Thy Dwelling Place" z Niemieckiego Requiem op. 45

Koncert poprowadzi Ewa Fabiańska-Jelińska


Niedziela, 24.05 godz. 19.00 
Występ zespołów wokalnych

Wystąpią wokaliści - członkowie oraz przyjaciele Chóru Kameralnego Mezzo.

Kwartet wokalny w składzie: Aleksandra Pałka (sopran), Edyta Muchowiecka (alt), Mariusz Koliński (tenor), Damian Kacner (bas)

wykonają:
Wacław z Szamotuł - Alleluja. Chwalcie Pana
Giovanni Pierluigi da Palestrina - Sicut Cervus
Tomás Luis de Victoria - Ave Maria
Hans Leo Hassler - Dixit Maria
Mikołaj Zieleński - Viderunt omnes fines terrae

Wacław z Szamotuł - Modlitwa gdy dziatki spać idą
 
Chór Kameralny MEZZO pod dyrekcja Aleksandry Pałki

wykonają:
Andrzej Koszewski - Fiat Pax
Piotr Zabielski - Kyrie z Missa Via Crucis
Roman Hurko - Bohorodice Diewo
Marek Raczyński - Ave Verum Corpus

Koncert poprowadzi Jan Felcyn


Chór Kameralny Mezzo powstał we wrześniu 2013 roku i zrzesza młodych śpiewaków uczących się, studiujących i pracujących w Poznaniu. Wielu naszych członków łączą wspólne chóralne doświadczenia – to właśnie ta potrzeba, by po latach znów stanąć razem na scenicznych deskach, była jednym z powodów powstania zespołu i czynnikiem napędzającym jego rozwój. Mimo krótkiego stażu, chór zdążył już zapisać się na kartach życia artystycznego Poznania oraz innych miast polski i Europy. W kwietniu 2014 roku Chór Kameralny Mezzo wziął udział w prawykonaniu Drogi Krzyżowej Piotra Zabielskiego oraz w uroczystościach z okazji 35-lecia Towarzystwa Polsko – Niemieckiego DPG-Hannover, przygotowując muzyczną oprawę referatu Pieśń łączy narody; co śpiewają Niemcy, a co śpiewają Polacy?. W styczniu 2014 roku zespół zadebiutował na scenach konkursowych, zdobywając I nagrodę na XIV Regionalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek we Lwówku, zaś w styczniu bieżącego roku osiągnął Srebrne Pasmo na X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.

 
Założycielem i dyrygentem chóru jest Aleksandra Pałka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.