poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Prezentacja książki "Adolf Hyła. Malarz Bożego Miłosierdzia"

24 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy do Galerii u Jezuitów na prezentację książki ks. dr. Piotra Szwedy MS „ADOLF HYŁA. Malarz Bożego Miłosierdzia. Życie i twórczość (1897-1965)”, pierwszej, długo wyczekiwanej biografii malarza z krakowskich Łagiewnik, twórcy obrazu Jezusa Miłosiernego. Wydanie książki przez Instytut Studiów Franciszkańskich w Krakowie pod koniec roku 2022 zbiegło się z 125. rocznicą urodzin artysty.

Spotkanie poprowadzi red. Karolina Staszak (magazyn Verbum)




O książce

Biografia Adolfa Hyły, niezwykłego malarza z Krakowskich Łagiewnik zaskakuje w każdym stopniu. To mozolna, benedyktyńska praca, przez kilkanaście lat kwerendy, od USA przez Australię aż do Zambii! Rezultaty poszukiwań powalają. Niektóre wątki historii poszczególnych dzieł mogą posłużyć do scenariusza serialu kryminalnego.

Treść dzieła ks. Piotra Szwedy oprócz życia Adolfa Hyły stanowi bogata spuścizna artystyczna malarza. Swoją twórczością, zwłaszcza przez liczne obrazy Jezusa Miłosiernego, Hyła zwracał się w stronę Bożego Miłosierdzia i w ten sposób, służąc swoim talentem, dawał także innym ludziom możliwość zapoznania się z jego orędziem. Malował również obrazy świętych i błogosławionych, portrety ludzi Kościoła, papieży, kapłanów. Te dzieła rozsiane są po całej Polsce. Niektóre z nich można znaleźć także poza granicami kraju, w Austrii, Australii, Brazylii, Czechach, Francji, Kanadzie, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Zambii. Oprócz obrazów o tematyce religijnej artysta wykonywał także portrety ludzi świeckich, członków rodziny, znajomych, niejednokrotnie na zamówienie, by móc w ten sposób zarobić na utrzymanie swoich najbliższych.

Publikacja przygotowana została w formie albumu, w którym na 1040 stronach opisano historie powstania blisko ośmiuset obrazów Adolfa Hyły i zawierającego ponad pięćset czarnobiałych i kolorowych ilustracji związanych z curriculum vitae artysty jak i przedstawiających jego dzieła rozsiane po Polsce i całym świecie, dotychczas nieznane i niepublikowane na taką skalę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.