poniedziałek, 26 października 2015

II Zaduszki z Muzyką Klasyczną

2 listopada 2015 r. o godz. 19.00 zapraszamy do kościoła oo.Jezuitów w Poznaniu (ul. Szewska 18) na II Zaduszki z Muzyką Klasyczną. Wydarzenie to będzie czymś więcej niż tylko koncertem - mianowicie, medytacją nad nadzieją życia wiecznego, wyrażoną w muzyce i słowie. Podczas II Zaduszek u oo.Jezuitów wystąpią: Zespół muzyki dawnej LIQUESCENTES, który wykona łacińskie utwory Missae Pro Defunctis (Msza za Zmarłych), oraz Kwartet puzonowy TrombQuartet z dętymi aranżacjami utworów J. Haydna, J.S. Bacha, M. Ravela, E. Fabiańskiej-Jelińskiej i C. Debussiego. Muzyce towarzyszyć będzie recytacja polskiego tłumaczenia tekstów Missae Pro Defunctis w wykonaniu Katarzyny Grajewskiej.

WSTĘP WOLNYW programie:

Kwartet puzonowy TrombQuartet wykona:

J. Haydn - Achieved is the glorious work - fragment z Oratorium Stworzenie świata,
J. S. Bach - Fuga g-moll,
M. Ravel - Pawana na śmierć Infantki,
E. Fabiańska-Jelińska - Chorał I (prawykonanie),
C. Debussy - Trois Chansons.

Zespół muzyki dawnej LIQUESCENTES wykona:

Missa pro Defunctis:

Intr. Requiem aeternam
Grad. Requiem aeternam
Trac. Absolve Domine
Seq. Dies Ire
Off. Domine Jesu Christe
Comm. Lux aeterna

Katarzyna Grajewska - recytacja tekstów Missa pro Defunctis oraz prowadzenie


Organizatorzy:
oo.Jezuici w Poznaniu, Galeria U JEZUITÓW - Centrum Integracji Kulturalnej

Patronat medialny:
Radio Merkury, Radio Emaus

Oprawa graficzna:
Michał Nabzdyk
 
*  *  *

TrombQuartet to kwartet puzonowy, w skład którego wchodzą następujący muzycy: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor oraz Tomasz Kaczor.

Artyści to absolwenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, na co dzień współpracujący między innymi z Filharmonią Poznańską im. T. Szeligowskiego, Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki, a także Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Kwartet puzonowy TrombQuartet istnieje od 2012 roku - od tego czasu regularnie koncertuje oraz rozwija swój warsztat wykonawczy, doskonaląc niepowtarzalne brzmienie kwartetu puzonowego i poszerzając ciągle repertuar. Artyści prezentują podczas koncertów nie tylko utwory z kręgu muzyki klasycznej wszystkich epok. Potrafią również zainteresować słuchaczy oryginalnymi opracowaniami standardów jazzowych, przebojów muzyki filmowej, a nawet piosenek popowych. Chętnie sięgają również po utwory współczesne, nie ograniczając się do jednego nurtu bądź stylu muzycznego.


Zespół muzyki dawnej Liquescentes w skład którego wchodzą: Ewa Domagała, Anna Kaczorowska, Katarzyna Kubaszczyk, Agnieszka, Łysakowska i Karolina Piotrowska-Sobczak (kierownik artystyczny), zadebiutował w październiku 2004 roku w ramach Dominikańskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej „Na dobry początek”. Specjalizuje się w śpiewie i propagowaniu chorału gregoriańskiego zarówno w ramach liturgii, jak i samodzielnych koncertów w kraju i za granicą. Od 2006 roku współpracuje z klasztorem oo. benedyktynów z Triors we Francji, stosując solesmeńską metodę wykonawczą. Wykonuje również najwcześniejsze kompozycje wielogłosowe: polifonię średniowieczną i wczesnorenesansową. Zespół ma w swoim dorobku kilka płyt. Są to w porządku chronologicznym msze gregoriańskie i nieszpory na święto Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej (2007) i na Zesłanie Ducha Świętego (2009), polskie kolędy średniowieczne (2012), a także Gorzkie Żale, która to płyta wyszła wraz z reprintem pierwszego wydania tekstu nabożeństwa z 1707 roku. We Francji ukazały się również Godzinki ku czci Najświętszej Marii Panny śpiewane przez zespół w języku łacińskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.